Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vždyť to jede jinam! Dopravní revoluce v Praze začala naostro

Česko

  7:00
PRAHA - Vždyť to jede jinam! říká si mnoho cestujících v pražské hromadné dopravě po vzoru informační kampaně dopravního podniku. Radikální změna systému jízdních řádů totiž vstoupila do ostrého provozu právě dnes, kdy se děti vrací do školních lavic a mnoho lidí poprvé po dovolené vyrazilo do zaměstnání.

Změny v systému pražské MHD vysvětluje kampaň Vždyť to jede jinam! foto: ČTK

Zejména obyvatelé Prahy 4, Horních Měcholup a Petrovic se musí od rána vypořádat s výraznými novinkami, které tyto městské části zasáhly nejvíce. Systém MHD se ale dočkal změn v celém hlavním městě.

Dopravní podnik a společnost Ropid, která nový jízdní řád připravila, se snaží na nejfrekventovanějších místech předejít komplikacím nasazením poradců v oranžových vestách. Ti mají lidem poskytovat všechny potřebné informace a rozdávat informační letáky.

KOMPLETNÍ ZMĚNY V MHD ZDE (PDF)

Proti změnám vzniklo několik iniciativ, neznámí aktivisté například přelepili koncem srpna tramvajové zastávky s falešnými oznámeními o „ukradených linkách“ nebo „dopravním guláši“.

Sociální sítí Twitter se zase šířila vtipná zpráva: „Info pro Pražany: od 1.9. bude metro A odkloněno ze stanice Hradčanská do tunelu Blanka“.

Otázky a odpovědi

Šéf Ropidu odpovídal na vaše otázky ohledně změn v pražské dopravě.
ČTĚTE ODPOVĚDI

„Věřím, že většině z vás změny pomohou, jakmile se s nimi důkladně seznámíte,“ říká šéf Ropidu Pavel Procházka.

Detailní přehled všech změn včetně rad a návodů najdete na speciálním webu organizace Ropid.

Obyvatelé Vršovic také nesli nelibě změnu trasy tramvajové linky 6, která už nebude nejkratší spojnicí této městské části s nejfrekventovanější pražskou stanicí metra I. P. Pavlova. Jiní zase protestují proti zkrácení linky 13, která jezdila do Strašnic téměř 104 let.

V posledních dnech se také na dopravce obrátilo několik cestujících, kteří se dožadovali vrácení jízdného, protože se jim doprava od září zhorší. Vedení podniku ale několikrát avizovalo, že peníze zpět nikdo nedostane.

Změny v MHD by podle neziskových organizací i některých pražských radnic přinášejí více přestupů pro cestující, což podle nich poškozuje zejména seniory a tělesně postižené.

Nový systém zdůvodňuje magistrát hlavně financemi. Rušení souběhů autobusů s tramvajemi by totiž mělo městu ušetřit až 400 milionů ročně. Stávající systém také podle Ropidu pochází z roku 1985 a je zastaralý.

Telefonáty od seniorů

Už od soboty Ropid provoz sleduje a vyhodnocuje všechny připomínky cestujících. Na podzim se chystá také velký anketní průzkum mezi cestujícími.

V sobotu se podle nového jízdního řádu jelo poprvé a žádné komplikace se neobjevily. Dispečink dopravního podniku nezaznamenal, že by některé linky nebyly schopné pojmout cestující a autobusové i tramvajové linky jezdily bez závažných zpoždění.

Jak se vám cestuje?

Vážení čtenáři,

jak se vám cestuje s překopanými jízdními řády v Praze? Napište nám své postřehy na e-mail internet@lidovky.cz nebo nám můžete zaslat krátkou zprávu do 140 znaků na Twitter. Označte jí prosím hashtagem  #MHD.

Na informační centrum podniku se ale o víkendu obrátilo více lidí s dotazy ohledně nového řádu. Převážně staří lidé byli totiž změnami zaskočeni a potřebovali poradit nový spoj. Nejčastějším dotazem, který lidé zaměstnancům informačního centra kladou, je důvod, proč se vůbec změny v dopravě dějí.

Vždyť to jede jinam

Nový jízdní řád počítá se zavedením 38 páteřních autobusových linek, takzvaných metrobusů, které mají ve špičce interval maximálně šest až osm minut. K metrobusům sváží cestující běžné a minibusové linky.

Nově jezdí také pět páteřních tramvajových linek s čtyřminutovým intervalem ve špičce, které doplňují čtyři páteřní svazky, kdy dvě linky jedou ve vytížených místech po stejné trase a na okrajích města se rozdělují.

Tam, kde autobusy jezdí zároveň s tramvajemi a metrem, jsou nově autobusové linky omezeny a lidé budou musí více přestupovat. To se týká například Evropské třídy či Plzeňské ulice. Zrušeny byly také tramvaje číslo 15, 19 a 21.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!