Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jan Hus za sedm milionů. Vydražil se vzácný dokument

Česko

  14:41aktualizováno  15:28
Praha - Vzácný dokument z roku 1414 související s církevním reformátorem Janem Husem se na nedělní aukci společnosti 1. Art Consulting vydražil za zhruba 7,2 milionu korun. Koupil ho soukromý majitel. Notářský zápis na pergamenovém papíře s pečetí je podle aukční síně jediným exemplářem svého druhu a kromě historické ceny je také důležitým dokladem právní argumentace počátku 15. století. O listinu projevila zájem i Národní knihovna (NK).

Vzácný dokument z roku 1414 související s Janem Husem s vyvolávací cenou čtyři miliony korun. foto: ČTK

Notářský instrument z roku 1414 se týká rozhodnutí odebrat právníkovi a kazateli Janovi z Jesenice doktorát kanonického práva a vyhlásit nad ním v souvislosti s Janem Husem ztíženou klatbu. Jan z Jesenice byl Husův přítel a obhájce. „Jednalo se o písemnost, která by velmi dobře zapadla do souboru rukopisů, které Národní knihovna drží ve svých historických fondech. Zapadla by do celého souboru předreformačních a reformačních rukopisů, které souvisí s obdobím předhusitským a husitským,“ řekl po aukci generální ředitel NK Martin Kocanda.

Dokument se ale podle Kocandy vydražil za více peněz, než mohla knihovna dát. „Částka, kterou jsme disponovali, byla uvolněna na základě rozhodnutí ministra kultury (Antonína Staňka),“ uvedl. Podle něj přesahovala běžný rozpočet NK. Na sále dosáhla listina ceny 6,1 milionu korun, aukční přirážka je pak 18 procent. Vyvolávací cena notářského zápisu byla čtyři miliony korun, pravost ověřil expert historických fondů Národní knihovny Zdeněk Uhlíř.

Notářský instrument z roku 1414 se týká rozhodnutí odebrat právníkovi a...
Vzácný dokument z roku 1414 související s církevním reformátorem Janem Husem se...

Význam nalezeného dokumentu je podle Uhlíře zcela zásadní pro posouzení, zda bohatá právní argumentace své doby byla v souladu s tehdejším právním řádem, či nikoli. Tedy zda odebrání doktorátu kanonického práva současníkovi Jana Husa Janovi z Jesenice a vyhlášení ztížené klatby nad ním bylo skutečně výsledkem spravedlivého právního posouzení, nebo spíše politickým aktem doby.

„Doktoráty udílely univerzity, což byly autonomní korporace a nebyly součástí hierarchie církevních orgánů, tedy papežských soudů. Je tam tedy zajímavá ta argumentace, kterou papežský auditor Petr Nardi podložil to, že může doktorát odebrat,“ uvedl Uhlíř. „Jsou v celku doklady o tom, že Husův proces neprobíhal procesně korektně podle kanonického práva. Tady je podezření, že to bude něco podobného,“ dodal.

Listina ještě není přeložena, je to zcela nový objev. Text je latinský a drobným písmem, překlad by zabral několik dnů.

Nejdražší položkou dnešní aukce je obraz Josefa Šímy s názvem Ostrovy, který se bude vyvolávat za 6,9 milionu korun. S relativně vysokou cenou jde do aukce i obraz Zdeňka Sýkory nazvaný Linie č. 228. Nabízet se bude s počáteční cenou 3,2 milionu korun. Ze současného umění je v dražbě objekt Krištofa Kintery nazvaný Red is coming. Vyvolávací cena červeného polyuretanového stříkance, který jakoby vyvěrá ze zdi, je 420 tisíc korun.

Za 900 tisíc korun se bude nabízet raný obraz Františka Kupky. Olej menšího formátu se jmenuje Nahá žena s malým sluhou. Obraz Jaroslava Panušky, který byl mimo jiné oblíbeným Kupkovým autorem, s názvem Černá magie a symbolistně dekadentním námětem, bude startovat na ceně 650 tisíc korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!