Sobota 14. prosince 2024, svátek má Lýdie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dopadne jako 'Petrovka'? Sokolská bouda je jako dům hrůzy

Sokolská bouda. foto: panoramio.com

JANSKÉ LÁZNĚ/PRAHA - Sotva policie odložila vyšetřování požáru Petrovy boudy, objevil se další adept na rychlý zánik: Sokolská bouda. Červený symbol krkonošské Černé hory.
  15:00

Coby profesionální člen horské služby tam Jiří Hradecký strávil hodně času. "Nahoře jsem byl každý den ošetřovat zranění,“ vzpomíná na doby, kdy Sokolskou boudu plnily lyžařské kurzy. "Pěkné, ale poplatné době,“ popisuje interiéry, v nichž si středoškoláci museli vystačit třeba se společnými záchody na chodbě.

ČTĚTE TAKÉ O PŘÍPADU PETROVY BOUDY

Dnes, už jako starosta Janských Lázní, řeší s čtyřpodlažním červeným hotelem jiné potíže. Z dálky sice vypadá pěkně, zblízka ale působí jako dům hrůzy. "Je to jeden z našich boláků,“ říká Hradecký smutně.

Červená základna lyžařských kurzů

Výstavba velké dřevěné Sokolské boudy odstartovala v roce 1928, tedy v době, kdy na krkonošskou Černou horu začala jezdit lanovka.

Na konci druhé světové války se zde školily Hitlerovy Freikorps. Jednotky teroristů, které měly za úkol sabotáže v týlu nepřátel.

Po zbytek minulého století bouda fungovala jako levné turistické ubytování. V zimě sloužila především účastníkům lyžařských kurzů.

V devadesátých letech pověst Sokolské upadala, nepřidala jí ani zvířata ustájená přímo v boudě. Důsledkem nepovedené privatizace hotel zanikl.

Doby, kdy do ubytovny postavené v roce 1928 mířily davy turistů s kufry, jsou dávno pryč. Po nejasné privatizaci v devadesátých letech je bouda už několik let zavřená. "Je to zřejmě největší srub v republice, samonosná roubená konstrukce má navíc čtyři patra, což není úplně běžné,“ vypočítavá Pavel Klimeš, znalec horské architektury. Ovšem počasí udělalo své. Několikaměsíční sněhová pokrývka a déšť představují smrtící kombinaci, hotel rychle chátrá.

"Když dovnitř necháte pršet a nevětráte, tak to je katastrofa,“ říká Klimeš a dodává: "Tenhle typ stavby se opravuje mnohem hůř než klasické stavby, dopadne to špatně.“ Ostatně s podobně neradostnou vizí stavbu před třemi lety koupil developer a hoteliér Martin Kulík. Nyní je prý na dovolené, své plány však prozradil už dříve. Zamýšlel Sokolskou úplně zbourat a pozemek nově zastavět.

"Chtěl to zrekonstruovat a využívat jinak, nicméně přišla krize, takže to pravděpodobně skončilo na penězích,“ domnívá se starosta Hradecký. LN se však podařilo zjistit, že vize přestavby už existuje. Vytvořil ji pražský ateliér ADR. "Zhruba před rokem jsme zpracovali studii pro majitele, o dalším průběhu nemáme žádné informace,“ potvrzuje architekt Martin Šenberger.

Ateliér samotnou vizualizaci nechce zveřejnit, Šenberger však popisuje, že zdevastovaná bouda by se měla strhnout a na jejím místě by vyrostl mnohem menší hotel. A i když ubytovna stojí na samém okraji Krkonošského národního parku, majitelé potřebují od jeho správy získat pro případnou demolici souhlas. Nyní je však i vedení parku bezzubé a chátrání musí jen přihlížet.

Vnitřek Sokolské boudy.

"Víme, že Sokolská bouda je v neutěšeném stavu, ale není naše pravomoc s ní něco dělat,“ krčí rameny Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP. Boudaři z okolí při otázkách na červený hotel mluví o promarněné příležitosti. Na tolik frekventovaném místě by prý vydělával jakýkoliv bufet. „Každý, kdo míří z lanovky do Pece, projde kolem,“ souhlasí Hradecký.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!