Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Důchodci a děti zřejmě budou méně doplácet za léky. Novelu podpořil zdravotnický výbor

Česko

  11:29
Praha - Důchodci a rodiny s dětmi do 18 let zřejmě budou od příštího roku méně doplácet za léky. Roční limity na doplatky pro děti do 18 let a seniory od 65 let by se měly snížit podle vládní novely o veřejném zdravotní pojištění z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let věku na 500 korun. Novelu ve čtvrtek podpořil zdravotnický výbor. Po překročení limitu pojišťovny vracejí pacientům peníze, které zaplatili navíc.
Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že opatření bude mít finanční dopad do 0,5 miliardy korun a ministerstvo při přípravě úhradové vyhlášky na příští rok s těmito náklady počítá.

Poslankyně Jana Hnyková (Úsvit) žádala, aby ministerstvo informovalo pacienty, které doplatky na léky jsou do ochranného limitu započítávány. Do hranice se totiž nezapočítávají doplatky na všechny léky. S tím souhlasili i zástupci lékárníků a majitelů lékáren.

„Požádal bych, aby veřejnost byla informována, aby nepočítala s tím, že jakýkoliv doplatek bude započítán,“ poznamenal prezident lékárenské komory Lubomír Chudoba. Podle Ludvíka výši doplatku může sdělit pacientům lékárník, obecně je ale započítáván zpravidla doplatek na lék, který je v konkrétní skupině nejlevnější.

Předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) zase poznamenal, že novela nezohledňuje konkrétní situaci jednotlivců. Podle něj by někteří senioři limit vůbec nepotřebovali, naopak u některých by mohl být limit ještě nižší.

Výbor ani ministerstvo zdravotnictví nepodpořily pozměňovací návrh exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), který by rozšířil pravomoci praktických lékařů při předepisování léků. Na odstranění některých preskripčních omezení se přitom ministerstvo loni s praktickými lékaři dohodlo.

Praktičtí lékaři v současnosti musí kvůli předepisování některých běžných léků posílat pacienty ke specialistům. Praktický lékař smí lék předepsat, ale pacient si pak musí léčivý přípravek zaplatit a nemá nárok na úhradu ze zdravotního pojištění. „Praxe dokladuje, že regulace je zbytečná a dehonestuje praktické lékaře. Omezení je zavedeno pouze jako obstrukční mechanismus, který má hlídat výdaje ze zdravotního pojištění,“ poznamenal Heger.

Celkové příjmy systému veřejného zdravotního pojištění by měly letos dosáhnout 276,59 miliardy korun, výdaje by měly být asi o 23,5 milionu nižší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!