Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Důchodci a děti zřejmě budou méně doplácet za léky. Novelu podpořil zdravotnický výbor

Léky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Důchodci a rodiny s dětmi do 18 let zřejmě budou od příštího roku méně doplácet za léky. Roční limity na doplatky pro děti do 18 let a seniory od 65 let by se měly snížit podle vládní novely o veřejném zdravotní pojištění z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let věku na 500 korun. Novelu ve čtvrtek podpořil zdravotnický výbor. Po překročení limitu pojišťovny vracejí pacientům peníze, které zaplatili navíc.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že opatření bude mít finanční dopad do 0,5 miliardy korun a ministerstvo při přípravě úhradové vyhlášky na příští rok s těmito náklady počítá.

Poslankyně Jana Hnyková (Úsvit) žádala, aby ministerstvo informovalo pacienty, které doplatky na léky jsou do ochranného limitu započítávány. Do hranice se totiž nezapočítávají doplatky na všechny léky. S tím souhlasili i zástupci lékárníků a majitelů lékáren.

„Požádal bych, aby veřejnost byla informována, aby nepočítala s tím, že jakýkoliv doplatek bude započítán,“ poznamenal prezident lékárenské komory Lubomír Chudoba. Podle Ludvíka výši doplatku může sdělit pacientům lékárník, obecně je ale započítáván zpravidla doplatek na lék, který je v konkrétní skupině nejlevnější.

Předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) zase poznamenal, že novela nezohledňuje konkrétní situaci jednotlivců. Podle něj by někteří senioři limit vůbec nepotřebovali, naopak u některých by mohl být limit ještě nižší.

Výbor ani ministerstvo zdravotnictví nepodpořily pozměňovací návrh exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), který by rozšířil pravomoci praktických lékařů při předepisování léků. Na odstranění některých preskripčních omezení se přitom ministerstvo loni s praktickými lékaři dohodlo.

Praktičtí lékaři v současnosti musí kvůli předepisování některých běžných léků posílat pacienty ke specialistům. Praktický lékař smí lék předepsat, ale pacient si pak musí léčivý přípravek zaplatit a nemá nárok na úhradu ze zdravotního pojištění. „Praxe dokladuje, že regulace je zbytečná a dehonestuje praktické lékaře. Omezení je zavedeno pouze jako obstrukční mechanismus, který má hlídat výdaje ze zdravotního pojištění,“ poznamenal Heger.

Celkové příjmy systému veřejného zdravotního pojištění by měly letos dosáhnout 276,59 miliardy korun, výdaje by měly být asi o 23,5 milionu nižší.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...