Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Ekologové mají továrnu na zmije a vysazují je z letadel, bojí se na Moravě

Česko

  13:40
LUHAČOVICE/BRNO - Z vrtulníku se snáší krabice na padáčku, dopadne na povrch, otevře se - a z ní se do všech stran plazí zmije. Ochranáři bojují s novou fámou, podle níž ohrožují vysazováním těchto hadů nic netušící lidi a děti.

Zmije obecná foto: ČTK

„Lidé mi přísahají, že je to pravda. A že jeden ze sousedů má dokonce schovaný ten padáček. Když se zeptám který, nemohou si vzpomenout,“ popsal LN brněnský ekolog a znalec plazů Mojmír Vlašín.

'Zmije tu nejsou'

Mezi odborníky ale není sám, kdo podobnou informaci zachytil. Hlásí ji i ze sídla Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty v Luhačovicích. „Dokonce jsem ji slyšel několikrát,“ přiznává tamní ekolog Martin Tomešek. Už sklidil i anonymní nadávky za to, že tento postup ohrožuje obyvatele.

Nic na tom nemění ani fakt, že poslední skutečně prokázaný výskyt zmije v Bílých Karpatech je letos třicet let starý. „Pak jich bylo ještě několik, ale žádný z nich nebyl věrohodně podložený,“ dodal.

Představa, že ekologové mají farmu, kde množí zmije, je nepravděpodobná i z vědeckého hlediska. „Je to jak z fantastického filmu,“ řekl LN profesor Zdeněk Knotek z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Takovou „továrnu na zmije“ si neumí představit. „Množení naší zmije dá teraristům násobně víc práce než u exotických plazů,“ připomíná herpetolog Knotek. Jedna zmije má průměrně kolem deseti mláďat, z nichž velká část nepřežije zimu. Navíc často nemá mláďata každoročně.

Známý známého

Tvůrci časopisu Bílé Karpaty, který vydává Český svaz ochránců přírody, se nedávno na zprávy o podobném „množení“ zmijí zaměřili - a zaznamenali je také v Beskydech, na Třeboňsku či Královéhradecku. A také na Slovensku. Vždy ale se zdůvodněním „známý známého slyšel“, nic konkrétního.

Podle Vlašína je to typické. „Problém je také v tom, že mnoho lidí ani nepozná zmiji, plete si ji s dalšími druhy hadů,“ připomíná. Letos se už první hadi objevují, nečekají ani na dubnový svátek sv. Jiří, kdy podle pranostik vylézají na povrch.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!