Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekologové učí, jak žít se šelmami v míru

Česko

PULČÍN Více či méně úspěšné pokusy velkých šelem a severských rosomáků o soužití s lidmi v různých částech Evropy se snaží přiblížit ochranáři v Pulčíně v Javorníkách. Tedy ve středu krajiny, kterou velké šelmy, jako jsou rysi, medvědi a vlci, rády navštěvují.

Zejména rys tam má ideální podmínky. „Že tam často zavítá, prozrazují nálezy jeho stop a dalších pobytových znaků,“ uvedl Michal Bojda z ekologického Hnutí Duha, které se na přípravě akce podílelo.

Expozici čeští ekologové připravili ve spolupráci s norskými a švédskými zoology.

Informační centrum v Pulčíně ve spolupráci s obcí Francova Lhota provozuje Český svaz ochránců přírody ve Valašském Meziříčí. Právě jeho členové se snaží místní naučit soužití se šelmami a vysvětlit, jak lze případně nárokovat náhrady vzniklých škod.

Výstava tak podle tvůrců bude přínosná nejen pro turisty z daleka, ale i pro místní obyvatele.

Počty velkých šelem se totiž téměř ve všech evropských státech za posledních padesát let zvýšily, právě do Beskyd se vracejí i medvědi. Hnutí Duha v létě také vyhlásilo soutěž o nejzajímavější dovolenkový zážitek s velkými šelmami. Do konce října lze zaslat svůj příběh, reportáž či úvahu doplněnou fotografiemi či kresbami na adresu soutez@selmy.cz nebo do olomoucké kanceláře Hnutí Duha.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...