Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velké šelmy se stěhují zpět do Evropy, ukázal švédský výzkum

Věda

  7:00
STOCKHOLM - Do Evropy se podle studie švédských vědců vydané v prestižním časopise Science úspěšně vrací původní druhy velkých šelem. Medvědi, vlci, rysi a rosomáci už obývají asi třetinu rozlohy starého kontinentu, vyjma území Běloruska, Ukrajiny a evropské části Ruska. Na studii se podíleli i čeští biologové.

Vlk zachycený fotopastí na Šluknovsku foto: fotopast

Desítky let poté, co člověk velké masožravce v Evropě téměř vyhubil, se jim podle výzkumu nyní daří stále lépe. Šelmy nežijí překvapivě jen v přírodních rezervacích nebo odlehlých divočinách, ale stále častěji také přímo v blízkosti lidských obydlí.

Za úspěšným návratem těchto druhů do přírody stojí podle vědců hlavně zákonná ochrana, kterou většina států těmto zvířatům poskytuje, ale také větší tolerance ze strany běžných lidí, jako jsou například pastevci hospodářských zvířat.

Rysy a vlky v Česku ohrožují pytláci

Podle Guillamea Chaprona ze Švédské univerzity zemědělských věd, který celoevropskou studii vedl, například ovčáci na severozápadě Španělska tolerují, že vlci loví jejich horské poníky, protože je to chrání před útoky na cennější dobytek. V Polsku si pak prý vlků cení jako přirozených regulátorů populace divokých prasat.

PSALI JSME:

V Česku většímu výskytu velkých šelem brání podle ekologického sdružení Hnutí Duha ilegální lov. Pytláci znemožňují rozšíření rysů z Beskyd a Šumavy a ohrožují také tamější populace. Vlci se zase už mnohokrát objevili na Šumavě, migrující jedince ale vždy někdo zastřelil dříve, než mohla vzniknout smečka.

Nejpestřejší škála velkých šelem obývá Finsko

Evropskou výjimku mezi zeměmi, které se šelmám podařilo opět trvale osídlit, tvoří podle autorů studie jen Dánsko, Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. Ve Skandinávii, na Balkáně, ve středovýchodní Evropě a dokonce i v částech Alp a Pyrenejí nyní volně žije asi 17 tisíc hnědých medvědů. Na stejných místech se vyskytuje také asi 12 tisíc vlků. Ty lze navíc spatřit rovněž v Německu, Itálii, Francii a na Pyrenejském poloostrově.

Celkem vlk obecný v Evropě obývá 28 zemí v deseti různých populacích. „V Evropě momentálně žije dvakrát víc vlků než v USA (s výjimkou Aljašky), a to navzdory tomu, že má proti Spojeným státům poloviční velikost a je více než dvakrát hustěji osídlená,“ uvedl spoluautor studie a expert na ochranu velkých šelem Hnutí Duha Miroslav Kutal.

Rysů žije po celé Evropě asi 9000 a ve Skandinávii se daří také 1250 rosomákům. Všechny čtyři druhy masožravců najednou žijí údajně pouze ve Finsku.

Autoři: ,