Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na severní Moravě se poprvé objevil šakal, zastřelil ho myslivec

Magazín

  17:47
NOVÝ JIČÍN - Myslivec zastřelil před několika dny na poli mezi Kunínem a Hukovicemi na Novojičínsku šakala obecného. Jde o první doložený výskyt šakala na severní Moravě a čtvrtý na území České republiky, řekl zoolog Ivo Otáhal, kterého myslivci k určení zastřelené psovité šelmy přivolali. Preparátor Muzea Novojičínska Michal Jakubec řekl, že myslivci šakala předali muzeu, které ho chce co nejdříve po vypreparování ukázat lidem.

Šakal - ilustrační foto: Andrea Kaucká a René Bauer

O zastřelení šakala informovala Česká televize, která uvedla, že šakalové se dál do Evropy i do Česka šíří z Balkánu a někteří odborníci jejich rozšiřování připisují globálnímu oteplování.

Zastřeleným zvířetem byla fenka, v kohoutku vysoká téměř 50 centimetrů. Podle odborníků je možné splést si šakala s liškou, například ve vyšší trávě, kde je vidět jenom rezavý hřbet. Právě to se stalo myslivci ze sdružení Šenov - Kunín na Novojičínsku. Jakubec řekl, že myslivec čekal na srnu, kterou ale náhle něco vylekalo. Spatřil v řepce hřbet podobný liščímu a vystřelil. Na místě pak zjistil, že trefené zvíře není liška.

Zůstanou v Česku natrvalo?

"Dá se to docela dobře poznat, protože má srostlá bříška prostředních prstů na tlapkách, má kratší oháňku než liška, trochu jiný tvar hlavy," řekl Otáhal. Jakubec řekl, že šakalové žijí zpravidla v párech. Je proto možné, že se někde v kraji vyskytuje ještě samec. Muzeum uvítá informace od lidí, kteří by šakala mohli zahlédnout, nebo dokonce vyfotit. Šance ale není moc velká, protože je to převážně noční zvíře.

Podle Otáhala je možné, že se šakalové v Česku brzy usídlí natrvalo. Dosud byl jejich výskyt zaznamenán dvakrát na jižní Moravě a jednou na Mladoboleslavsku. "Šíří se velmi rychle. Mají poměrně velký počet mláďat, můžou jich mít až devět," řekl zoolog. Jakubec uvedl, že podle literatury je šíření šakalů opravdu velmi rychlé, například v Maďarsku jich v roce 1997 ulovili 11 a v roce 2008 už 452. Šakal je potravním konkurentem lišky, člověku ale nebezpečný není.

Migrační koridor zvěře

Otáhal řekl, že výskyt šakala na Novojičínsku potvrzuje také to, že území tvořené Poodřím, Moravskou bránou, Dolnomoravským a Hornomoravským úvalem je jedním z hlavních migračních koridorů zvěře přes české území. "U nás v Poodří se například třikrát objevili mývalové severní," řekl zoolog.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat