6. listopadu 2014 9:15, aktualizováno  15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Střílel na srnu a zastřelil trampa spícího ve slámě, dostal 3,5 roku

Vyškovský okresní soud ve čtvrtek potrestal 39letého myslivce Miroslava Kociána... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyškovský okresní soud ve čtvrtek potrestal 39letého myslivce Miroslava Kociána... | foto: MAFRA - Anna Vavríková

VYŠKOV Vyškovský okresní soud ve čtvrtek potrestal 39letého myslivce Miroslava Kociána třemi a půl lety vězení za to, že loni v srpnu u Račic na Vyškovsku omylem zastřelil muže nocujícího ve slámě na poli. Nimrod musí rodině mrtvého, tedy jeho matce, otci a sestře, vyplatit celkové odškodné 6,2 milionů korun.

Odsouzen byl za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví. Rozsudek zatím není pravomocný. Kocián se proti němu na místě odvolal. Případem se bude zabývat Krajský soud v Brně.

Obžalovaný pochybení odmítá. Hájí se tím, že střílel na srnu. Podle soudce Karla Menšíka bylo ale toto tvrzení při procesu vyvráceno. „Na přehledném místě jako lovec vystřelil z kulovnice na neidentifikovatelný černý cíl,“ uvedl v odůvodnění rozsudku.

Před střelbou pil

Soudce zdůraznil, že myslivec na lovu nedbal zvýšené opatrnosti, jak to každému nimrodovi nařizuje zákon. Navíc byl mírně pod vlivem alkoholu. Podle znalců měl v krvi v době střelby od 0,28 do 0,43 promile alkoholu. Tvrdil, že večer před lovem vypil čtyři piva. Podle státního zástupce Radka Hůlky to ale nemůže být pravda, protože ráno už by v krvi alkohol neměl.

Obžalovaný pochybení odmítá. Hájí se tím, že střílel na srnu. Podle soudce...

„Šokující je, že se (Kocián) za událost neomluvil a nijak nevyjádřil svoji lítost. I to jsem zohlednil při návrhu výše trestu. Případ by měl být varováním pro myslivce,“ řekl Hůlka. Pro Kociána žádal tři až čtyři roky vězení. Obhajoba ale požadovala úplné zproštění viny s tím, že šlo o omyl. Kocián se procesu účastnil, ale rozsudek nekomentoval. V soudní síni byli také příbuzní zastřeleného, kteří si nejvíce přejí, aby soudní jednání už skončilo. Procesu se účastnil i kamarád trampa, který s ním na poli na nesklizeném seně nocoval.

Svědek neštěstí má psychické potíže

Pohled na kamaráda s prostřelenou hlavou mu způsobil psychické potíže. S nespavostí, nechutenstvím a depresemi se potýká dosud. Proto byl myslivec potrestán nejen za usmrcení z nedbalosti, ale také za těžké ublížení na zdraví.

Střílel na srnu a zastřelil trampa spícího ve slámě, dostal 3,5 roku. Na snímku...

Událost se stala loni 4. srpna v Rakoveckém údolí. Kocián nad ránem vyrazil na lov se svým bratrem. Když zjistil, že výstřel z jeho kulovnice zasáhl člověka, přivolal policii. Záchranáři už muži nemohli pomoci.

Lidovky.cz, ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.