Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evakuace v Kralupech na vlastní kůži: V půl čtvrté v noci nás vzbudila policie

Česko

  14:25
PRAHA - Bylo půl čtvrté ráno, když obyvatele kralupského sídliště U Cukrovaru vzbudily policejní tlampače. Lidé se museli evakuovat. "Nikdo se nezpěčoval, spíše mezi lidmi převažoval pocit, že už je to tu zase," popsala dramatickou situaci reportérka serveru Lidovky.cz, která byla jednou z evakuovaných.

Kralupské sídliště U Cukrovaru. Voda se blíží k panelovým domům. foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

"V Kralupech hlásili dost věcí rozhlasem, v neděli půl třetí odpoledne vyhlásili třetí stupen povodňové aktivity, to už jsme tušili, že to nebude dobré. Někdy kolem páté zahlásili, že by se měla ze sídliště odvézt auta. Nekteří lidé odjeli rovnou, sbalili si to nejnutnější a jeli. V roce 2002 evakuace trvala týden, než mohli zpátky, takže všechno v lednicích bylo zkažené, protože vypnuli proud.

Evakuace v Kralupech

Kralupy nad Vltavou brzo ráno evakuovaly kvůli stále rostoucí hladině Vltavy sídliště U Cukrovaru a několik dalších ulic v centru města. Po poledni došlo i k evakuaci sídliště Hůrka, platí třetí povodňový stupeň. Město je policií uzavřeno, mohou do něj vjet už jen obyvatelé a jejich příbuzní, kteří si pro ně jedou.

Horší než Vltava je potok, co teče nedaleko. Když se vyleje, tak je to špatné.

Bydlíme v panelovém domě v přízemí, takže jsme na úrovni chodníku. Museli jsme vyklidit celý byt, naštěstí rodiče bydlí o dvě patra výš, takže menší nábytek a matrace jsme odnosili k nim.

Večer evakuovali nemocnici, to už po Kralupech začali jezdit záchranky a také hasiči.

Kolem půlnoci jsem zaslechla, že se lidé mají připravit na evakuaci, která by měla proběhnout v noci nebo ráno. Nakonec nás policajti vzbudili všechny v půl čtvrté, přijeli auty a hlásili, že je nutné, abychom si sbalili nejnutnější věci a odjeli. Shromaždiště bylo u hotelu Sport, ale my jsme jeli ke kamarádovi."

Podrobnou on-line reportáž sledujte zde: