Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spodní část pražské zoo bude zcela zničená, míní ředitel

Zoologická zahrada Praha je pod vodou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoologická zahrada Praha je pod vodou. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA / PLZEŇ Ještě v neděli se zdálo, že pražská zoo evakuuje zvířa ze spodní části zahrady jen preventivně, ale ráno se ukázalo, že bez tohoto opatření by zvířata uhynula. Spodní část zahrady zaplavila voda, která se přelila přes povodňovou hráz pod Trojským zámkem. Podle ředitele zoo bude spodní část zahrady zničena obdobně jako před jedenácti lety.

Ta fotografie až příliš připomíná katastrofální záplavy z roku 2002, kdy pracovníci zoo nestačili zvířata zachránit. Na snímku pořízeném dnes ráno z horní části zoo je vidět zatopené prostranství kolem dolní stanice lanovky, zaplavené voliéry, z několika menších pavilonů vykukuje jen střecha. Nedá se přesně určit, kde byly cestičky pro návštěvníky a který příbytek patřil zvířatům. Vše pokrylo bahno a kalná voda.

"Spodní část Zoo Praha je nyní zaplavena až ke starému sloninci. Přes povodňovou hráz se voda přelila před třetí hodinou ranní pod Trojským zámkem. V té době již byli v bezpečí všichni savci i plazi a probíhala evakuace ptáků, která ještě pokračuje. Podařilo se přemístit stovky zvířat, aniž by jediné z nich zahynulo," napsal ráno na svůj Facebook ředitel zoo Miroslav Bobek. "Pokud však bude voda stoupat i nadále, bude nutné evakuovat lachtany a v krajním případě rovněž gorily z povodňové věže. Dnes zůstane zoo zavřena," doplnil.

Poničená zoo

Krátce před polednem však ředitel zoo už tak optimistický nebyl. "Evakuace proběhla skvěle, jediným incidentem bylo to, že si během stěhování pelikán zlomil nohu," řekl Bobek. Přiznal však, že má strach z toho, co uvidí, až voda opadne. "Obávám se, že spodní část zahrady bude podruhé po 11 let zcela zničena. Mrzí mne, že zoo nebyla zařazena do protipovodňových opatření po minulých katastrofálních záplavách," sdělil ředitel serveru Lidovky.cz.

Zoologická zahrada Praha je pod vodou.

Gorily jsou schované v protipovodňové věži a chovatelé je jezdí krmit ve člunu. Část ptactva byla převezena do zoo v Liberci a v Plzni, vyklizen byl mimo jiné i pavilon šelem. Gorily mají podle Bobka ve věži rezervu ještě dva metry,

Právě dolní část zoo byla zničena při katastrofálních povodních v srpnu 2002. Povodeň tehdy nepřežilo 14 savců a 135 ptáků, utracena musela být řada zvířat. Pracovníci zahrady tehdy evakuovali 1010 zvířat. "Voda zaplavuje areál od jihu od parkoviště a dosahuje zhruba k areálu tapírů," řekl v 3:30 ředitel zoo Miroslav Bobek.

Zoologická zahrada Praha je pod vodou.

Kromě zvířat zaměstnanci zoo odnášeli do bezpečí také vybavení, ať už elektronické displeje nebo lavičky a odpadkové koše. "Snažíme se minimalizovat všechny škody," řekl ředitel. Pokud by podle Bobka dosáhla voda úrovně padesátileté vody, pak by musela zahrada přistoupit k evakuaci dalších zvířat, mezi nimi zmínil třeba lachtany.

Právě lachtan Gaston se při povodních před 11 lety stal mediální hvězdou, když jej rozvodněná Vltava odplavila až do Německa, kde vysílením zemřel. Do stěhování zvířat se nyní zapojila zhruba stovka zaměstnanců zoologické zahrady a učňů, kteří sem chodí na praxi. "V práci jsou všichni chovatelé nebo lidé z provozu, vše děláme vlastními silami a interními zaměstnanci," řekl Bobek. Zoologickou zahradu od řeky chrání protipovodňový val. Výstavbu protipovodňových zábran, které jsou například v centru Prahy, město při budování zábran zamítlo.

Sbírky na pomoc postiženým povodní

Na pomoc lidem zasaženým povodněmi ADRA otevírá veřejnou sbírku s číslem účtu 34983498/0300, variabilní symbol 391. Lidé mohou pomoci také zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777.

Pomoc je možné zasílat na povodňové konto Člověka v tísni - 72027202/0300. Přispět můžete také online platbou  nebo pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.

V Plzni utekli z výběhu dva tygři

Problémy má plzeňská zoo. Zhruba na půl hodiny se dnes ráno dostali ze svého výběhu dva dvouletí ussurijští tygři v plzeňské zoologické zahradě. V podmáčené zemi se vyvrátil strom, spadl na plot výběhu a poškodil ho. Mladí samci Cesar a Cicero se dostali ven. Ošetřovatelé je museli uspat a odchytit. Nikomu se nic nestalo, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba, "Oba tygři se drželi do vzdálenosti několika desítek metrů od svého výběhu, nikam daleko nešli. Samice se ven nedostala vůbec," řekl mluvčí.

Tygři jsou podle něj již zajištění ve vnitřní ubikaci. Zvířata se dostala na svobodu na začátku otevírací doby. V tu chvíli zatím nebyli v zoo návštěvníci. V souvislosti se záplavami a neustálým deštěm zatím zoologická zahrada žádné jiné vážnější problémy nemá.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...