Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Exkurze do světa pivních libůstek

Česko

  17:06
PRAHA - Objevování světa piva je zábavná a pro mnohé i poučná činnost. Dozvíte se při ní spoustu zajímavých věcí nejen o vaření piva, ale i o historii jak domácí, tak světové.

Netradiční výroba finského piva Sahti

Přiblížíte si také zvyky místní populace a rozšíří se vám obzory.

Krok do pivního ráje
Mnohdy ani nemusíte vynakládat velkou snahu a ocitnete se doslova v pivním ráji. Tou nejjednodušší metodou je vyrazit do nejbližšího restauračního pivovaru, kterých u nás už naštěstí najdete desítky - o tom ale někdy příště. Zpravidla tu narazíte na pivní laskominy, které velké pivovary zatím jen okukují zpovzdálí.

Další dobrá volba je návštěva pivního festivalu, kterých je nejen u nás nepřeberné množství, a to různých kvalit a zaměření. Ať už se jedná o notoricky známý Oktoberfest v Mnichově, kde sice v hlučném prostředí mnoha návštěvníků z celého světa ochutnáte jen několik málo piv, i tak je to ale cesta, jak ochutnat něco netradičního.

Anebo se vydejte začátkem srpna do Londýna, kde se koná Great British Beer Festival (Velký pivní festival), vyrazit můžete i na Great American Beer festival do Denveru v Coloradu. Tam na vás čekají desítky pivních stylů, stovky pivovarů a ještě více značek.

Většinou se však jedná o zástupce pivních stylů, které se na mapě světa piva vyskytují běžně - od piv weizen z Bavorska nebo v tomto seriálu nedávno zmiňované rauchbiery v Bamberku, až třeba po zde již dříve popsané lambiky a krieky z Belgie.

Některé druhy si v průběhu doby vydobyly pevnou pozici (jako například plzeňský ležák, stouty, weizen), některé téměř vymřely a zachránila je až publicita v nedávné době (to se týká například piv rauchbier, lambik či alt). Najdou se však i takové pivní libůstky, kterým - ač přes silné zastoupení v minulosti - hrozí zánik nyní. Nejkřiklavějším příkladem jsou piva sahti z Finska a steam beer ze San Franciska v americké Kalifornii.

Finské jalovcové pivo
Sahti je finským příspěvkem do světové mapy pivních stylů. Jedná se o jalovcové pivo, které se stovky let vařilo podomácku, dnes je však již k dostání i v obchodech. Pivo se po vaření cedí přes jalovcové větvičky, někdy se do něj přidávají i jalovcové bobule.

Když se již zmiňujeme o sahti, nesmíme zapomenout uvést, že toto pivo přežilo i prohibici. Sahti patří mezi registrované a chráněné potraviny, podobně jako například parmazán, tyrolský špek nebo třeba českobudějovické pivo.

Pokud byste se chtěli o pivech sahti dozvědět více, nejlépe uděláte, vypravíte-li se začátkem dubna do Helsinek. Narazíte zde totiž na Helsinky Beer Festival, který je svým rozsahem v zemi tisíců jezer největší. Kromě své velikosti je zajímavý hlavně tím, že tu můžete ochutnat všechny značky piv sahti.

Parní pivo, jediný originální druh, který světu dala Amerika
Druhým dnešním zástupcem raritních piv je styl „steam beer“ neboli „parní pivo“, což je vlastně jediný originální pivní druh, který světu dala Amerika. A proč zrovna „parní“ pivo? Při vaření tohoto piva se používá kvasnic spodního kvašení, ale na rozdíl od plzeňského piva sládkové používají teplot typických pro kvašení svrchní. Místo běžných 8 °C je to tedy 18 °C, pivo při těchto teplotách syčí.

„Steam beer“ je odkazem tradic vaření piva na západním pobřeží USA 19. století, tedy vaření za primitivních podmínek a bez ledu. Nejznámějším představitelem je zde Anchor Steam z pivovaru Anchor v San Francisku. Historie tohoto pivovaru, založeného německým pivovarníkem, sahá až do období zlaté horečky.

Jak je vidět, někdy je cesta za pivním poznáním skutečně daleká. Mohu vás ale ujistit, že rozhodně stojí za to. Někdy je cesta za pivním poznáním daleká. Mohu vás ale ujistit, že stojí za to.
Autoři: ,

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...