Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Extremisté zakládají domobrany, chtějí zbraně, aby mohli bránit ‚názor občanstva‘

Česko

  7:00
PRAHA - „Do Evropy přichází invazní armáda. Situace s migrační vlnou je v pravém slova smyslu děsivá. (...) Bez domobrany nemáme šanci,“ burcuje František Krejča. Je konec října a jihočeský etnograf hovoří ke členům krajně pravicové Národní demokracie.

Ilustrační foto foto:  Petr Topič, MAFRA

Snaží se je přesvědčit pro svou myšlenku ozbrojených občanských hlídek na hranicích a lituje, že staré československé samopaly vzor 58 jsou obtížně k sehnání. „Bylo je možné pořídit za několik tisíc korun,“ povzdychne si. Zbraně by se podle něj domobraně hodily. A to nejen kvůli boji s „negry a vetřelci“, jak uprchlíkům z islámského světa říká šéf Národní demokracie Adam Bartoš.

„Musíme budovat domobranu, která bude schopná v případě určitého názorového konfliktu zastávat názory občanstva. Kdybychom ji teď měli, tak by se parlament, vláda a neziskovky nemohly chovat, jak se chovají,“ zdůrazňuje Krejča.

Něco takového tvrdí i Marek Obrtel, předák iniciativy „Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO“. Ti také o pár týdnů později spěchají národovcům na pomoc. „Jsme připraveni převzít od Národní demokracie na svá bedra úkol v metodické pomoci výstavby domobrany,“ tvrdil na protiimigrační demonstraci, kterou Bartoš svolal na 17. listopadu před Obecní dům v Praze. Jeho marginální strana tak získala výraznou pomoc. Bývalí vojáci za sebou mají skutečný armádní výcvik, umí zacházet se zbraněmi i těžkou technikou.

Dále v úterních LN najdete:

 • Centrum Palmovka prošetřuje policie
  Výstavba nového multifunkčního centra za více než miliardu korun, kam se mají sestěhovat i všichni úředníci Prahy 8, se zastavila
 • O politikově nutkání sežrat husu sám
  Cena Ferdinanda Vaňka za krátkou politickou hru je ve správných rukou – Poslední husička dramatika, jenž se ukrývá za šifrou S.d.Ch., je jiskřivý kousek, tak trefný a zábavný, jak už dlouho nebylo k vidění. S herci z Dejvic a Dlouhé, loutkami a v režii Karla Krále by tato „jednorázovka“ mohla klidně vplynout do běžného repertoáru dejvické scény.

AKADEMIE

 • Testy od Cermatu, či od Scia?
  Přijímací zkoušky na střední školy nabízí jak stát, tak soukromá společnost. Poslední slovo má ale škola