Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Facebook komunisty: Pověsit pravičáky a násilím vyvlastnit

Česko

  11:59aktualizováno  13:57
PRAHA - Na účtu Jaromíra Petelíka, člena zastupitelstva Prahy 8 a asistenta místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše, na sociální síti se objevil návod, jak zlepšit finanční situaci Čechů. Stačí prý pověsit pravičáky, vyvlastnit podnikatele a zabavit majetky jejich rodinám. Radnice i komunisté od těchto radikálních názorů distancují. Stejně tak i Petelík, který chce podat trestní oznámení.

Poslanec KSČM Dolejš a jeho asistent Petelík foto: praha8.kscm.cz

„Je čas rozvěšet pravičáky po městech republiky, vyvlastnit násilím všechny podnikatele, do desátého kolena zabavit majetky jejich rodinám,“ napsal devětadvacetiletý Jaromír Petelík jako popisek k článku „Průměrný Čech má našetřeno 235 tisíc“, který na sociální síti sdílel. „Potom to bude možná pravda,“ pokračuje jeho příspěvek, na nějž upozornil deník Blesk.

"Tuto větu nechci ani vyslovovat. To, že by něco takového někdy bylo na mém facebookovém profilu, je lež. Nic takového tam nebylo a nikdy nebude," řekl iDNES.cz Petelík. Dodal, že po návratu z ciziny hodlá podat trestní oznámení.

Stejný krok hodlá udělat i předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS. Ta však plánuje trestní oznámení podat na komunistiského politika. Podle ní totiž jeho údajný příspěvek vyhrožuje násilím jednotlivcům a skupinám osob, což odporuje českým paragrafům.

ČTĚTE TAKÉ:

Asistent místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše zároveň sedí za komunisty na radnici Prahy 8. Místní stranická buňka se už od příspěvku na Facebooku distancovala. „Výroky považuji za zcela nepřijatelné. Jsou v zásadním rozporu s politikou KSČM a nehodné zastupitele,“ vyjádřil se k výzvě předseda obvodního výboru Zdeněk Nagovský.

Podle něj v tuto chvíli není Petelík telefonicky dostupný. „Jakmile se s ním spojíme, požádáme jej o vysvětlení. Věc bude řešit v nejbližší době Výkonný výbor,“ dodává Nagovský.

Velmi ostrá slova rozladila i poslance Jiřího Dolejše. „Je v zahraničí a ještě jsem s ním nemluvil. Takové výroky jsou nepředstavitelné a nikdo soudný by je neřekl. Myslím si, že jsou v rozporu i s právním řádem, protože to lze kvalifikovat jako nabádání k trestnému činu,“ řekl místopředseda komunistů serveru Lidovky.cz

Pokud se podle Dolejše potvrdí, že výroky skutečně patří jeho asistentovi, okamžitě s ním přestane spolupracovat. „To si nemůže žádný slušný straník dovolit, ale nejdřív si s ním musím promluvit,“ dodává poslanec.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!