Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do konce roku by se mohlo konat další jednání české a ukrajinské vlády, řekl Fiala

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel na Úřad vlády, kde ho přivítal premiér Petr Fiala. (7. července 2023) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Do konce letošního roku by se podle premiéra Petra Fialy mohlo konat další společné jednání české a ukrajinské vlády. Poslední se uskutečnilo koncem října 2022 v Kyjevě. Česko s Ukrajinou jedná průběžně na všech úrovních, země napadená Ruskem potřebuje především zbraně a munici, řekl Fiala.
  7:00

„Převaha Rusů je obrovská a Ukrajina může uspět jedině tehdy, když bude mít (zbraní a munice) dostatek a rychle,“ uvedl premiér. Především se svými protějšky z Dánska a Nizozemska podle jeho slov Česku řeší, co lze pro Ukrajinu udělat a jak pomoc včetně české iniciativy na shánění dělostřelecké munice dále posouvat.

Čeští ministři v čele s Fialou jednali v Kyjevě s ukrajinskou vládou a prezidentem Volodymyrem Zelenským předloni 31. října. Cesta měla vyjádřit jasnou podporu Ukrajině bránící se ruské invazi a podpořit ukrajinské ambice vstoupit do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Členové obou kabinetů jednali také o poválečné obnově Ukrajiny.

„Je to ve hře“

Fiala navštívil Kyjev i předloni v březnu, krátce po začátku ruské invaze. Současně řekl, že by se letos mohlo zopakovat mezivládní jednání. „Je to ve hře a dovedu si představit, že v průběhu tohoto roku takové jednání uskutečníme,“ uvedl Fiala.

S Ukrajinou podle Fialy aktuálně Česko jedná na mnoha úrovních od zmocněnce pro Ukrajinu až po vrcholnou politickou úroveň. „To, co Ukrajina momentálně nejvíc potřebuje, to jsou zbraně a munice,“ uvedl.

Česko chce dál pokračovat ve své iniciativě na shánění dělostřelecké munice, klíčová je spolupráce s Dánskem a Nizozemskem. „Koalice těchto tří států udělala opravdu hodně a bez nich by ta iniciativa takto úspěšná nebyla. Jsem vděčný všem, kteří se k tomu přidávají,“ dodal.

První dodávky z české iniciativy by mohla Ukrajina získat v červnu, uvedl premiér v polovině dubna po jednání v sídle NATO. Díky české iniciativě se podle něj už podařilo sehnat 500 tisíc kusů dělostřelecké munice. Na téměř 200 tisíc jsou smlouvy, dalších 300 tisíc kusů je Česko schopné velmi reálně zajistit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!