Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fiala mluvil s Netanjahuem, členové vlády mluví o zatykači z Haagu opatrně

Na Staroměstském náměstí se sešli podporovatelé Izraele. Přišel i premiér Fiala. (1. listopadu 2023) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Premiér Petr Fiala si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. O zatykač na něj, spolu s lídry teroristického hnutí Hamás, požádal hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan. Ministři české vlády označili za předčasnou otázku, zda by Česko izraelského premiéra vydalo, kdyby byl zatykač na něj skutečně vydán.
  18:56aktualizováno  20:41

„Hovořili jsme o důsledcích včerejšího kontroverzního a nepochopitelného rozhodnutí prokurátora Mezinárodního trestního soudu, ale také o humanitární situaci v Gaze a aktuálním dění na Blízkém východě obecně,“ napsal na sociální síti X premiér a předseda ODS Fiala.

Fiala označil už v pondělí návrh na zatykač za děsivý a zcela nepřijatelný. Podle něj nelze zapomínat na to, že to byl Hamás, kdo loni v říjnu zaútočil na Izrael a zabil, zranil a unesl tisíce nevinných lidí. „A právě tento zcela nevyprovokovaný teroristický útok vedl k současné válce v Gaze a utrpení civilistů v Gaze, Izraeli i v Libanonu,“ uvedl předseda vlády.

Zatklo by Česko Netanjahua? Předčasné, říkají ministři

„Tato otázka je předběžná, o vydání zatykače se bude teprve rozhodovat,“ odvětil ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský na dotaz iDNES.cz, jak si bude Česko počínat, když ICC schválí zatykač na Netanjahu a on by dorazil do Česka.

„To je předčasné řešit, žádné takové rozhodnutí ICC zatím neschválil,“ odvětil ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan na stejnou otázku, zda by v případě vydání mezinárodního zatykače na izraelského premiéra byl Netanjahu v Česku zatčen, kdyby sem přijel.

„V zahraniční politice nejde hrát na co by kdyby. Věřím, že ICC si uvědomí, že válku začalo teroristické hnutí Hamás a Izrael má právo na sebeobranu. Nejde zaměňovat oběť a agresora,“ uvedl nový ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek z TOP 09.

„Návrh nemá logiku. Hamás zaútočil na Izrael a ten má právo se bránit. Stavět viníky a oběti do jedné roviny je nesmysl. Důležité je také uvědomit si, že se jedná vlastně o standardní soud. Stejně jako když jednotlivec někoho zažaluje, samo o sobě nic neznamená. Proces bude trvat dlouhé měsíce či roky a výsledek nelze předjímat,“ řekl místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek, který je i předseda meziparlamentní skupiny ČR - Izrael.

Pokud respektujeme soud, nemůžeme ho brát vážně jen u Putina, tvrdí exministr Zaorálek

Zcela odlišně to vidí exministr zahraničí za SOCDEM a lídr eurokandidátky Lubomír Zaorálek, šéfka komunistů Kateřina Konečná, která vede kandidátku STAČILO! i Johanna Nejedlová, jednička eurokandidátky Zelených.

„Pokud respektujeme ICC a záleželo nám na zatykači na Putina, nemůžeme teď říkat že ho bereme vážně jen když se nám to hodí. Jinak rozvrátíme systém, který má pro nás existenciální význam. Jinak se celý mezinárodní řád začne rozpadat a Čína s Ruskem se budou pořádně smát,“ uvedl Zaorálek.

„Vzhledem k tomu, je že Česká republika jednou ze smluvních stran mezinárodní smlouvy o Statutu Mezinárodního trestního soudu, která u nás vstoupila v platnost již dnem 1.10.2009, má tato smlouva a závazky z ní vycházející přednost v souladu s čl. 10 Ústavy ČR před pouhým zákonem. To znamená, pokud by byl vydán platný zatykač, ČR by měla povinnost jej vykonat, pokud by k takovému činu dostala možnost,“ tvrdí komunistická europoslankyně Konečná.

Dodala, že se jedná se modelově o totožnou situaci, jako když chtěl minulý rok navštívit JAR prezident Ruské federace Vladimir Putin. „JAR jako signatář téže smlouvy jako ČR, také neměla možnost, jak zatčení zabránit. Proto Putin návštěvu zrušil,“ uvedla Konečná.

„Pokud by na kohokoliv byl vydán na základě rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu zatykač, měli bychom se jako země, která ctí mezinárodní právo, a která je smluvní stranou Mezinárodního trestního soudu, takovým rozhodnutím řídit. Těžko teď můžeme předjímat, jakým způsobem ICC rozhodne v tomto konkrétním případě. Je ovšem velmi znepokojivé, že situace dospěla do této fáze,“ uvedla Johanna Nejedlová.

„Měli bychom na Izrael i Hamas apelovat, aby bylo uzavřeno příměří, aby došlo k propuštění všech rukojmí a aby byla do Gazy vpuštěna dostatečná humanitární pomoc i mezinárodní pozorovatelé. Není možné, aby v Gaze a Izraeli dál zbytečně umírali nevinní lidé,“ napsala iDNES.cz Nejedlová.

Politici ANO a SPD, kteří dostali totožnou otázku jako všichni výše zmínění politici, nereagovali. Neodpověděli ani stínový ministr zahraničí Jaroslav Bžoch, ani předseda SPD Tomio Okamura.