Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Zeman věnoval Ficovi sborník. Babiš ho vzal do salónku své restaurace

Česko

  19:15
Premiér Slovenska Robert Fico se po českém předsedovi vlády Petru Fialovi a prezidentovi Petru Pavlovi v pátek setkal také s bývalou hlavou státu Milošem Zemanem a expremiérem Andrejem Babišem. Miloš Zeman Ficovi pogratuloval k vítězství ve volbách a daroval mu svou knihu. Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš pak přivítal Fica ve své luxusní restauraci v Průhonicích.

Fico přijel za Zemanem do jeho pražské kanceláře v šesté městské části krátce po 15. hodině. Zeman Ficovi tykal. „Ahoj Roberte, jak se máš,“ ptal se Zeman. „Jako politik,“ zněla odpověď.

Poté mu Miloš Zeman pogratuloval k vítězství v nedávných parlamentních volbách, pozdravil se i se slovenským ministrem zahraničí Jurajem Blanárem a dal Ficovi svoji knihu, reedici futurologického sborníku ze 70. let, s věnováním. Připomněl také, že se oba po odmlce do politiky úspěšně vrátili.

Zeman připravil pro slovenského premiéra nápoje, nechyběla váza s čerstvými květinami a česká a slovenská vlaječka. Exprezident Ficovi s nadsázkou svěřil svou obavu, že ho zdrží současný prezident Petr Pavel. „Ne, ne, vše proběhlo v pohodě,“ opáčil Fico s tím, že si popovídají. „Pak novináře vykázali,“ informoval redaktor MF DNES.

Zeman vyjádřil Ficovi a jeho straně Smer-SD podporu už před zářijovými volbami. „My sociální demokraté jsme jedna evropská i celosvětová rodina. Věřím, že i na Slovensku sociální demokracie zvítězí a že bude úspěšnou stranou i proto, protože bude stranou mezilidské solidarity,“ řekl Zeman v nahrávce, kterou Ficovi v září zaslal.

Zeman, který v minulosti působil v české sociální demokracii (nyní SOCDEM), se s Ficem zná dlouhá léta. V roce 2014 z pozice hlavy českého státu podpořil Fica v přímé prezidentské volbě, ve které ale nakonec zvítězil Andrej Kiska. Zemanovi druhý pětiletý prezidentský mandát skončil letos v březnu.

Směru-SD vyjádřil podporu také další bývalý český prezident Václav Klaus, který v minulosti ve stranické politice prosazoval pravicové hodnoty.

S Babišem chtěli soukromí

Kolem páté hodiny odpoledne se Fico sešel také s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Slovenský premiér za Babišem přijel do jeho luxusní restaurace Paloma za Prahou v Průhonicích. Kvůli soukromí se přesunuli do horní části restaurace. Fico Babišovi po přivítání sdělil, že vypadá dobře, popsal situaci z místa redaktor iDNES.cz.

Také český expremiér Andrej Babiš Slovákům před parlamentními volbami doporučil, aby raději volili konzervativní stranu Směr-SD expremiéra Roberta Fica než proevropské hnutí Progresivní Slovensko. To na sociální síti X označil za „promigrantské zelené šílence“.

Po setkání Babiš uvedl, že s Ficem řešili témata jako Visegrádská čtyřka, Green Deal, jádro a nelegální migrace, která podle poslance ANO ohrožuje bezpečnost občanů nejen obou zemí, ale i celé Evropy. „Jsem rád, že v těchto zásadních otázkách se naprosto shodneme,“ napsal Babiš po schůzce na sociální síti X.

Kromě Ukrajiny myslíme podobně, řekl Fico

Slovenský premiér návštěvou u Zemana pokračoval ve svém pátečním programu. Postupně se sešel s Petrem Fialou i Petrem Pavlem. „Je to potvrzení nadstandardních vztahů,“ řekl po jednání s ním premiér Petr Fiala. „Snad s výjimkou dodávek zbraní na Ukrajinu máme podobné postoje,“ uvedl Fico, který pak zamířil na Hrad za prezidentem Petrem Pavlem.

„Jsem přesvědčený, že Slovensko zůstane naším významným spojencem v EU i v NATO a budeme rozvíjet sousedské ekonomické a politické vazby,“ napsal po jednání s Ficem na síti X český prezident.

Autoři: , ,

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...