Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Filmová cesta kolem světa

Česko

Většina titulů v sekci Panoráma světového filmu měla premiéry v minulém roce a byla uvedena na nejprestižnějších festivalech v Berlíně, Cannes, Benátkách, Torontu nebo San Sebastiánu, přičemž je zdobí mnohá ocenění.

Oneklidném životě v drsné předměstské čtvrti přístavu Jaffa, obývané převážně Araby, vypráví snímek Ajami, jenž je důkazem, že na společném díle se můžou sejít i umělci se zdánlivě znesvářených stran – Izraelec Yaron Shani a Palestinec Scandar Copti. Film byl s úspěchem uveden na festivalu v Cannes.

V největším tahákům této sekce bude patřit Květ pouště, snímek podle autobiografie světoznámé modelky Waris Dirieová, která ve třinácti letech uprchla před nuceným manželstvím z rodného Somálska do Londýna a po několika letech se stala hvězdou módních přehlídek. Režisérka filmu Sherry Hormannová je napůl Němka, napůl Američanka a její film je typickou evropskou koprodukcí. Podobným světoběžníkem je také Němec Oliver Hirschbiegel. V „Poctě herci Brunovi Ganzovi“ uvádíme jeho slavný snímek Pád Třetí říše, po kterém natočil v Irsku film Pět minut v nebi, komorní drama o nenávisti, mstě a odpuštění, oceněné na festivalu v Sundance.

Britská kinematografie má vůbec v sekci silné zastoupení.

Fanoušci fotbalu i sci—fi

Veterán Ken Loach hraje ve svém posledním opusu Hledá se Eric na poněkud lehčí notu, což není u tohoto sociálně kritického umělce a nesmlouvavého kritika kapitalismu zrovna pravidlem. V příběhu oddaného fanouška klubu Manchester United, s nímž to jde v práci i rodině z kopce, se totiž v roli jakéhosi dobrého ducha objeví slavný Eric Cantona, fotbalová hvězda, které se povedlo úspěšně přesedlat do profese herce. Sci-fithriller Měsíc je hranou prvotinou režiséra Duncana Jonese, syna slavného glamrockera Davida Bovieho. Do hlavní role snímku, jenž odborníci považují za mistrné vzkříšení tohoto žánru, obsadil Sama Rockwella a hlas Kevina Spaceyho, jenž na sebe vzal podobu robota.

Australanka Jane Campionová se vypravila tentokrát do Anglie na počátku 19. století. V snímku Bright Star vypráví příběh milostného vzplanutí předčasně zesnulého básníka Johna Keatse. Do opravdové Austrálie nás zavede jiný filmař, Jonathan auf der Heide. Ve svém debutu Van Diemenova země se s ním vypravíme do Tasmánie, která byla v 19. století trestaneckou kolonií. Z tohoto pekla na zemi se pokusí utéct osm vězňů, kteří budou svádět boj s nástrahami přírody i se sebou samými. Jen ten nejsilnější může přežít.

Kanadu reprezentuje snímek Polytechnique režiséra Denise Villeneuva, historicky věrná rekonstrukce tragických vražd, ke kterým došlo v roce 1989 ve škole v kanadském Montrealu.

Režisér Dumont se vrací

Silné zážitky slibují „zlobivá dítka“ francouzského filmu –Bruno Dumont a Gaspar Noé. Ten nás ve snímku Vejdi do prázdna vezme na snovou cestu za práh reality. Kontroverzní Bruno Dumont, jeden z nezapomenutelných hostů Febiofestu 2007, se do Prahy vrací se svým nejnovějším opusem Hadewijch, polemickým pojednáním nad smyslem náboženství a fanatické víry, vedoucí až ke kořenům současného terorismu.

Koncert dvou znamenitých hereček Sophie Marceau a Monicy Bellucciové nabízí thriller Don’t Look Back režisérky Mariny de Vanové, zatímco snímek Koncert ve Francii usazeného Rumuna Rada Mihaileana nám s humorem, který je nejlepší obranou před jakoukoliv diktaturou, odhalí to, čemu říkáme „typicky ruské“. A finále snímku je nejen hudebním, ale také vskutku filmařským koncertem pod taktovkou výjimečného režiséra.

Itálii zdobí především dvě jména – Marco Bellocchio a Giuseppe Tornatore. Jejich nejnovější opusy spojuje návrat do nedávné minulosti. V snímku Vincere ožívá postava diktátora Mussoliniho, jeho mládí a vášnivý vztah k ženě, kterou musí kvůli kariéře odvrhnout. Baaria, jeden z nejdražších filmů v italské historii, nominován na Zlatý glóbus, je ságou tří generací jedné sicilské rodiny a také se snaží odkrýt kořeny fašismu, jenž zachvátil Itálii v třicátých letech.

Odlehčení přináší do programu plného strhujících dramat známý Mika Kaurismäki s komedií Dům košaté lásky o jednom rozvodu ve „finském stylu“.

Lahůdkou sekce bude bezesporu povídkový projekt Příběhy ze zlatých časů, natočený pod taktovkou hvězdy rumunské nové vlny Cristiana Mungiu, vracející se s černým humorem do absurdity „zlaté éry“ Ceauseskova komunismu.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...