Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejmenoval bych homosexuála ústavním soudcem, řekl Fischer. Za výrok se omluvil

Česko

  16:43
PRAHA - Jeden z méně favorizovaných kandidátů na prezidenta Pavel Fischer na sebe strhl během víkendu touženou pozornost médií, ale zcela netouženým způsobem. Na internetu začala kolovat nahrávka z jeho veřejného vystoupení v ­Katolickém domě v Blansku, kde prohlásil, že by nejmenoval homosexuála ústavním soudcem. Následně se za svá slova omluvil s tím, že byla vytržená z kontextu.

Pavel Fischer, kandidát na prezidenta ČR. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Já můžu za soudce v dobré míře jmenovat pedofily nebo homosexuály, kteří žijí v partnerství, aby to bylo vyrovnané. Tak takovýho člověka já bych tam nikdy nejmenoval. Protože ústavní soud je poslední instancí, která o­ těhlech věcech rozhoduje,“ říká Fischer na blanenském záznamu.

Poté, co na něj padla lavina kritiky, zveřejnil na facebookovém profilu omluvu s dovětkem: „Chtěl jsem poukázat na to, že ústavní soudce by neměl reprezentovat vlivovou skupinu, která současně usiluje o­ úpravu právních poměrů, a to kvůli možnému střetu zájmů.“ S ­otázkou, jestli by vůbec někoho mohl při takové úvaze jmenovat, protože každý patří do nějaké sociální nebo kulturní skupiny, se nevypořádal.

Paradoxně v sobotu Fischer odpovídal i na anketu ČTK o­tom, jak by kandidáti pojali pravomoc jmenovat soudce. Tam bývalý velvyslanec ve Francii odpověděl, že „zákon mluví jasně a není třeba stanovovat žádné další podmínky.“

Jako poslat pyromana hasit požár, říkal Fischer

V tematizování homosexuálů se Fischer v Blansku neomezil pouze na predikci, jak by coby hlava státu přistupoval ke jmenování ústavních soudů. Pozastavil se i u tématu adopcí párů stejného pohlaví. „Dnes už o ­adopci dětí nerozhodují lidi s ­rodinou, ale na pražském magistrátu o adopci a budoucnosti dětí rozhodují homosexuálové, kteří žijí v partnerském vztahu. Když homosexuál žije v­ partnerském vztahu, další krok je ten, že chce adoptovat. Tyhle dvě agendy by se vůbec neměly dostávat do kontaktu,“ uvedl a dodal, že je to jako poslat pyromana hasit požár. 

„Omlouvám se za svůj nešťastný výrok. Rozhodně nehodlám diskriminovat žádnou skupinu občanů pro její původ či způsob života, to jsem ostatně nikdy nedělal a jako prezident nikdy nebudu,“ hájil se později Fischer dle serveru Aktuálně.cz tím, že má mezi homosexuály řadu přátel a sám je zastáncem jejich práva na adopci.

Autor: