Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Život Guru Járy za mřížemi visí na vlásku, volají na poplach jeho žáci

Česko

  9:30
PRAHA - Za znásilňování stíhaný Jaroslav Dobeš, známý jako „guru Jára“, podle svých žáků umírá za mřížemi ve filipínské Manile. Obracejí se proto na českou vládu i parlament s tím, aby co nejrychleji ukončili proces se „světově uznávaným duchovním Mistrem“. Podle nich ve vazbě trpí v mučivých podmínkách.

Guru Jára. foto: archiv Dagmary Světlovské

„Mučení guru Járy“ je prý skandálem celosvětového rozměru, tvrdí žačka „guru Járy“ Dagmar Světlovská, která sepsala výzvu za jeho propuštění. Společně s ostatními žáky v textu, jež má server Lidovky.cz k dispozici, upozorňuje na podmínky, v nichž už několik měsíců údajný přítel dalajlámy a Karmapy žije. Jaroslava Dobeše jako uprchlého chytila v květnu tohoto roku policie na Filipínách a od té doby je vazbě.

Špatná strava i švábi

„Už pět měsíců trpí v mučivých podmínkách imigrační vazby v Manile, jeho tělo je 40stupňovými vedry, špatnou stravou, děsivými hygienickými možnostmi v prostředí spolubydlících zločinců, krys a švábů totálně vyčerpané a hrozí mu kolaps, který v tomto prostředí znamená jediné. Smrt,“ píše žačka, která se k údajnému učení guru Járy dostala už před sedmnácti lety.

Guru Jára požádal na Filipínách o náboženský azyl

Před pár dny podle jejích informací přestal Dobeš dokonce přijímat potravu a jeho život údajně visí na vlásku. Je vyhublý a šokovaný. Detaily o zdravotním stavu se prý podařilo zjistit jednomu z příznivců „guru Járy“, který se před nedávnem na chvíli se svým učitelem setkal.

Podmínky ve vazbě, kde je Dobeš už několik měsíců, se prý zhoršily poté, co v Manile přibyly desítky dalších zadržených osob. Kvůli útěku jednoho z věznů se údajně navíc ještě zpřísnil režim ve věznici.

Falešná obvinění, tvrdí žáci

Na svědomí jej budou mít ti, kteří „tohoto svatého muže, v Indii uznávaného Bábu, obvinili falešně z činu, kterých se nikdy nemohl dopustit“, mají jeho žáci jasno.

Guru Jára v meditaci.
Guru Jára a jeho žáci,

Dobeše česká justice odsoudila k desetiletému trestu vězení za znásilňování. Klientky jeho školy mají dodnes velké psychické problémy. Znásilněné trpí například poruchami sebeúcty, některé si změnily i jména, mají potíže v partnerských vztazích, trpí depresemi a mají i pocity viny kvůli tomu, že do Poetrie přivedly další ženy.

Jeho příznivci však „guru Járu“ i nadále obhajují. „Cílem celého procesu s Guru Járou je snaha odvrátit lidi od tantrické víry, jejíž posvátnou liturgii faith healing – odháčkování označilo několik osob za znásilnění. Na tomto falešném obvinění vzneseném osmi ženami je založen celý vykonstruovaný proces s Guru Járou a jeho žačkou Barborou Pláškovou,“ uvádí žačka Světlovská dále v textu.

V čem spočívalo takzvané „odháčkovávání“? Dobeš, zakladatel esogerické školy Poetrie, ženám tvrdil, že všemožné jejich problémy jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim prý znemožňovaly žít plnohodnotný život. Takzvané háčky pak uvolňoval sexuálním aktem.

Dobeš s Pláškovou žádají na Filipínách o náboženský azyl, protože jsou přesvědčeni, že „odháčkováním“ neporušili žádné zákony, podle nich jde o tradiční tantrickou duchovní metodu, běžnou v některých zemích. Zlínský soud Dobeše potrestal za znásilňování deseti lety vězení, Plášková dostala 9,5 roku. Olomoucký vrchní soud rozsudek zrušil, případ znovu projedná zlínský krajský soud. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

‚GURU JÁRA‘

‚GURU JÁRA‘

Hlavní údaje o Jaroslavu Dobešovi (44), známém jako "guru Jára", který byl odsouzen v Česku a nyní zatčen na Filipínách:

 • Loni v říjnu mu krajský soud ve Zlíně uložil deset let vězení za znásilňování studentek esoterické školy Poetrie. Potrestána byla rovněž jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková, která dostala 9,5 roku. Stíháni byli jako uprchlí.
 • Čtyřiačtyřicetiletý Dobeš je zakladatelem školy, která nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií. Ve své komunitě je známý jako "guru Jára" či "Óm nadsamec". Podle obžaloby ženy a dívky na seminářích takzvaně "odháčkovával".
 • Tvrdil, že jejich různé problémy jsou způsobenyenergetickými háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. On pak tyto takzvané háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Sexuolog Petr Weiss tuto metodu u soudu označil za naprostýnesmysl.
 • Klientky školy o metodě nicnevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci i vícedenních seminářů, aniž věděly, jak probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a bránit se.
 • Lektorky školy v čele s Pláškovou dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení. Poté se objevil Dobeš a zpravidla vykonal na ženách soulož.
 • Podle státní zástupkyně prošly "odháčkováním" stovky žen. Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné však nikoli. Znalkyně Alena Gayová řekla, že u některých žen posttraumatická stresová porucha přerostla v chronický stav, její symptomy budou přetrvávat celý život.
 • Podle obžaloby bylo v letech2004 až 2007znásilněno osm žen či dívek. Podle obhájců ale věděly, co je čeká, a nešlo tak prý o trestný čin. Dobešovy semináře se konaly na několika místech ČR včetně domu ve Zlíně nebo statku v obci na Olomoucku.
 • Podle religionisty Zdeňka Vojtíška byla Poetrie výjimečná velmisilným vztahem mezi charismatickým vůdcem a jeho následovníky. Dobře vyvinutý byl také nábor nových členů, se kterými bylo manipulováno. Škola podle něj nesla obecné znaky sekty.
 • Kontroverzní Dobeš byl podle svědkyň v komunitě ctěn a obdivován. Jen on byl prý totiž schopen provést "odháčkování". V Česku se objevoval jen občas, hodně cestoval, pobýval například v Thajsku. Prezentoval se také jako autor fotografií, koláží a různých filozofických či tantrických literárních děl.
 • Škola fungovala podle tisku od roku 1997, zhruba od roku2009 se na internetu začala objevovat svědectví, že by v komunitě nemuselo být vše v pořádku. Jedna z bývalých lektorek školy řekla, že lektorky ve skutečnosti sloužily jako kuplířky pro vůdce sekty.
 • Dobeš byl odsouzen i za pomluvu. Údajně v roce 2009 vyvěsil v jednom českém městě letáky s informacemi o lékařce, která pracovala v místní nemocnici; letáky tvrdily, že způsobila smrt pacienta. Lékařka pak z nemocnice odešla a na čas byla bez práce.
Autor:

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...