Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Guru Jára dopaden. Odsouzeného násilníka zatkli na Filipínách

Svět

  9:04aktualizováno  11:27
MANILA - Na Filipínách byl zatčen Jaroslav Dobeš, zakladatel esoterické školy Poetrie známý jako "guru Jára", kterého soud ve Zlíně loni odsoudil na deset let za znásilnění. Informoval o tom v pondělí filipínský list The Standard News, podle něhož byl čtyřiačtyřicetiletý Dobeš zadržen v pátek příslušníky imigrační policie ve městě Dapa na ostrově Siargao.

Soud začal řešit kauzu guru Jára. Obžalovaní jsou na útěku foto: YoutubeReprofoto

Jaroslava Dobeše a jeho blízkou spolupracovnici Barboru Pláškovou vloni v říjnu odsoudil krajský soud ve Zlíně k desetiletému, respektive 9,5letému trestu vězení za znásilňování. Dobeš podle obyvatel ostrova Siargao pravidelně přilétal na Filipíny, a zase je opouštěl, od roku 2005, přestože v tomto roce byl vydán příkaz k jeho deportaci ze země.

Za znásilnění studentek dostal ‚guru Jára‘ 10 let, je stále na útěku

Dobeš, který je ve své komunitě známý jako „guru Jára“, podle obžaloby ženy a dívky na různých seminářích takzvaně „odháčkovával“. Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. On pak tyto takzvané háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Klientky školy však o této metodě nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci i vícedenních seminářů, aniž věděly, jak metoda probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a reagovat. Lektorky školy v čele s Pláškovou dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení, poté se nečekaně objevil Dobeš a zpravidla vykonal na ženách krátkou soulož.

BALDÝNSKÝ: Kdo ve vězení odháčkuje guru Járu?

Podle obžaloby, která zmiňovala osm takových případů v letech 2004 až 2007, se u poškozených projevila posttraumatická stresová porucha. Semináře se konaly na několika místech včetně domu ve Zlíně nebo statku v obci na Olomoucku. Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové Dobeš školu vytvořil jako zdroj své obživy. „Odháčkováním“ podle ní prošlo asi 350 žen. Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné však nikoliv.

Chronické trauma u obětí

Znalkyně Alena Gayová u zlínského soudu potvrdila, že u některých žen posttraumatická stresová porucha přerostla v chronický stav, její symptomy tak budou přetrvávat celý život. Znásilněné trpí například poruchami sebeúcty, některé si změnily i jména, mají potíže v partnerských vztazích, trpí depresemi a mají i pocity viny kvůli tomu, že do Poetrie přivedly další ženy. Podle Gayové přitom šlo o inteligentní ženy, které ale byly na Dobešovi závislé.

Dobeš byl obžalován i za pomluvu. Údajně v roce 2009 vyvěsil ve městě v Čechách letáky s informacemi o lékařce, která pracovala v tamní nemocnici a měla podle nich způsobit smrt pacienta. Letáky odkazovaly na další fakta na internetových stránkách Poetrie. Lékařka poté skončila pracovní poměr v nemocnici a byla nějakou dobu nezaměstnaná.

‚GURU JÁRA‘

Hlavní údaje o Jaroslavu Dobešovi (44), známém jako "guru Jára", který byl odsouzen v Česku a nyní zatčen na Filipínách:

 • Loni v říjnu mu krajský soud ve Zlíně uložil deset let vězení za znásilňování studentek esoterické školy Poetrie. Potrestána byla rovněž jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková, která dostala 9,5 roku. Stíháni byli jako uprchlí.
 • Čtyřiačtyřicetiletý Dobeš je zakladatelem školy, která nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií. Ve své komunitě je známý jako "guru Jára" či "Óm nadsamec". Podle obžaloby ženy a dívky na seminářích takzvaně "odháčkovával".
 • Tvrdil, že jejich různé problémy jsou způsobeny energetickými háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. On pak tyto takzvané háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Sexuolog Petr Weiss tuto metodu u soudu označil za naprostý nesmysl.
 • Klientky školy o metodě nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci i vícedenních seminářů, aniž věděly, jak probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a bránit se.
 • Lektorky školy v čele s Pláškovou dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení. Poté se objevil Dobeš a zpravidla vykonal na ženách soulož.
 • Podle státní zástupkyně prošly "odháčkováním" stovky žen. Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné však nikoli. Znalkyně Alena Gayová řekla, že u některých žen posttraumatická stresová porucha přerostla v chronický stav, její symptomy budou přetrvávat celý život.
 • Podle obžaloby bylo v letech 2004 až 2007 znásilněno osm žen či dívek. Podle obhájců ale věděly, co je čeká, a nešlo tak prý o trestný čin. Dobešovy semináře se konaly na několika místech ČR včetně domu ve Zlíně nebo statku v obci na Olomoucku.
 • Podle religionisty Zdeňka Vojtíška byla Poetrie výjimečná velmi silným vztahem mezi charismatickým vůdcem a jeho následovníky. Dobře vyvinutý byl také nábor nových členů, se kterými bylo manipulováno. Škola podle něj nesla obecné znaky sekty.
 • Kontroverzní Dobeš byl podle svědkyň v komunitě ctěn a obdivován. Jen on byl prý totiž schopen provést "odháčkování". V Česku se objevoval jen občas, hodně cestoval, pobýval například v Thajsku. Prezentoval se také jako autor fotografií, koláží a různých filozofických či tantrických literárních děl.
 • Škola fungovala podle tisku od roku 1997, zhruba od roku 2009 se na internetu začala objevovat svědectví, že by v komunitě nemuselo být vše v pořádku. Jedna z bývalých lektorek školy řekla, že lektorky ve skutečnosti sloužily jako kuplířky pro vůdce sekty.
 • Dobeš byl odsouzen i za pomluvu. Údajně v roce 2009 vyvěsil v jednom českém městě letáky s informacemi o lékařce, která pracovala v místní nemocnici; letáky tvrdily, že způsobila smrt pacienta. Lékařka pak z nemocnice odešla a na čas byla bez práce.

Autoři: ,