Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V čele volebního závodu na Filipínách cválá ‚asijský Trump‘ obviněný z korupce

Svět

  12:57
MANILA - Rodrigo Duterte, který působí jako starosta filipínského města Davao, je jasným favoritem filipínských prezidentských voleb, jež jsou plánovány na pondělí 9. května. Politik, přezdívaný kvůli svým skandálním výrokům „asijský Trump“, poslední průzkumy veřejného mínění vedl s 33 procenty hlasů. Kritici ale Dutertea obviňují z korupce. Podle nich bylo v letech 2006 až 2015 na různé Duterteovy bankovní účty převedeno 2,4 miliardy filipínských pesos (1,2 miliardy Kč) neznámého původu, uvedla agentura AP.

Jsem jednička, gestikuluje favorit voleb Rodrigo Duterte s filipínskou vlajkou v ruce. foto: ČTK

Duterteův politický soupeř, senátor Antonio Trillanes IV, který kandiduje jako nezávislý uchazeč na úřad viceprezidenta, dnes podal úřadu ombudsmana stížnost na starostu. Trillanes mimo jiné uvádí, že Duterte najal 11.000 neexistujících zaměstnanců, jejichž platy přišly během jediného roku vládu na 708 milionů filipínských pesos (354 milionů Kč).

Duterte veškerá obvinění z nelegálního hromadění bohatství popírá. Ombudsman nyní musí nechat stížnost vyšetřit, a pokud najde důvody k obvinění politika, bude případ předán protikorupčnímu soudu.

Populární kampaň proti zločinu

Exprezidenti Bushové Trumpa nepodpoří. S kampaní nechtějí mít nic společného

Jednasedmdesátiletý starosta Duterte získal popularitu především tvrdou kampaní proti zločinu ve městě Davao na jihu země, proslul ale i řadou kontroverzních výroků. Prohlásil například, že by zabil své vlastní děti, kdyby braly drogy, a slíbil, že na zlost Číně dojede na vodních lyžích na jeden ze sporných ostrovů v Jihočínském moři, aby tam vztyčil filipínskou vlajku.

V průzkumech veřejného mínění Duterte vede nad bývalým ministrem vnitra Manuelem Roxasem, kterého podporuje 22 procent voličů, a nad senátorkou Grace Poeovou s 21procentní podporou. Stávající prezident Benigno Aquino nemůže kandidovat na základě filipínské ústavy, která umožňuje jediný šestiletý prezidentský mandát. Aquino vyjádřil veřejnou podporu exministru Roxasovi.

Duterteho stoupenkyně.
Protesty proti Dutertemu.

Kdo bude viceprezidentem?

Velkou šanci získat úřad viceprezidenta má syn a jmenovec zesnulého někdejšího filipínského diktátora Ferdinanda Marcose. Chce napravit pověst jména, které je spojováno se stanným právem, 75 000 případy mučení, nezákonného zadržování a zmizení osob, a také s miliardami zpronevěřených dolarů.

Marcos staví svou kampaň na kritice politického establishmentu a slibuje zlepšení životní úrovně občanů. Sází přitom na mladé voliče, kteří se narodili dlouho po skončení vlády jeho otce. Největší soupeřkou 58letého Ferdinanda „Bongbonga“ Marcose, jehož otec byl svržen lidovou revolucí v roce 1986, je podle průzkumů poslankyně Leni Robredová.

Na rozdíl od většiny zemí se volby prezidenta a viceprezidenta na Filipínách konají odděleně a jejich vítězové mohou být politickými rivaly, připomněla agentura Reuters.

Autor: