Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

U Hamáčkova domu protestovalo kolem 150 lidí. Nesouhlasíme s porušováním Ústavy, uvedli demonstranti

Další z protestů Chcípl PES tentokrát v bydlišti Hamáčka. foto: Chcípl PES

Praha - V Mratíně u Prahy před domem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) v sobotu v poledne lidé demonstrovali proti vládním koronavirovým opatřením. Akci uspořádala iniciativa Chcípl PES, která sdružuje protestující podnikatele. Podobná akce se uskutečnila před týdnem v Brně v bydlišti ministra školství Roberta Plagy (za ANO) a v polovině ledna u domu ministra zdravotnictví Jan Blatného (za ANO). Další demonstraci chystají na neděli 7. března na Staroměstském náměstí.
  14:33aktualizováno  15:35

„Akce začala za pět minut 12:00. Kolegové ze Chcíplého Psa z Mladé Boleslavi dovezli před dům pana Hamáčka tzv. mrazák, kterým tento politik vyhrožoval, že bude plný mrtvol,“ uvedl Janeček. Demonstrující, kteří se k bydlišti ministra vnitra vydali s transparenty a českými vlajkami, nesouhlasí s protipandemickými opatřeními, které podle nich nikam nevedou a likvidují podnikatele v České republice. 

Demonstrace iniciativy Chcípl PES.
Na sociálních sítích se výzva k protestu před obydlím předsedy ČSSD a ministra...

„Nesouhlasíme s odsouhlasením pandemického zákona. Nesouhlasíme s porušováním naší Ústavy,“ uvedli demonstrující. Podle iniciativy byl vyvolán všeobecný strach a pak přišly návrhy na posílení „akceschopnosti vládnoucí garnitury ve jménu boje za záchranu vystrašeného národa“. „Porušení ústavy, pokud se národ neozve, se stane pravidlem,“ míní.

Na demonstraci se shromáždilo zhruba 150 lidí. Na místě byla policie, která na protest dohlížela. Řada protestujích podle TN.cz neměla nasazené roušky. Přinesli si s sebou vlajky a transparenty.

Hamáček potvrdil, že byl doma a demonstranty slyšel, píše CNN Prima News. Podle něj je za hranou, aby se protestující scházeli lidem u domova a pokřikovali. Protest považuje za invazi do soukromí.

„Navíc těch 150 lidí mě vyzývá k tomu, na čem už 14 dní děláme, a to abychom vrátili děti do škol. Moc to nechápu. Rozumím tomu jako výrazu frustrace jisté skupiny lidí. Kdyby demonstrovali před ministerstvem vnitra, Úřadem vlády nebo Lidovým domem, tak bych to chápal. Bydliště už je moc,“ uvedl ministr pro Primu.

Pandemický zákon sněmovnou prošel, ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice asi dostanou vyšší pravomoci

Iniciativa vyzývá občany, že je třeba se ozvat, aby Senát pandemický zákon nepodpořil. „Musíme bohužel do ulic, tak jako 1989, klíče sebou, budou se hodit!,“ uvedl Chcípl PES. Demonstraci plánuje na 7. března od 14:00 na Staroměstském náměstí.

Na podobě takzvané pandemické normy se vláda dohodla s většinou opozičních stran, Sněmovna zákon odsouhlasila ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice tak zřejmě dostanou pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nebude nutný nouzový stav. Předlohu, jejíž stěžejní část má být účinná do konce února příštího roku, nyní posoudí Senát.

Chcípl PES vznikla jako výzva podnikatelů z gastronomie s cílem ukázat na nesmyslnost vládních opatření. Snaží se propojit podniky ze všech oborů a hledat společné cesty řešení situace kolem pandemie. Chcípl PES má již podanou žádost o založení politického hnutí, chce kandidovat v podzimních sněmovních volbách.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...