Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Led na řekách může způsobit záplavy, odstřelují ho

Česko

  16:46
PRAHA - Ledové kry stále ztěžují průtok vody na některých řekách. Aby se předešlo záplavám, musel být dnes znovu odstřelován led na Svratce u Tišnova na Brněnsku a nově na Jizeře v Dolní Sytové na Semilsku.

Led na českých řekách (ilustrašní foto) foto: ČTK

Hladiny řek nyní klesají, ale ucpání koryt ledem podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v příštích dnech dále hrozí.

Řeky se o víkendu rozvodnily kvůli nahromadění ker, které ztěžují odtok vody ještě na Jizeře, Bečvě, Svratce a Ploučnici. Podle ČHMÚ je nyní na většině českých toků stav vody normální, na několika místech byl hlášen první stupeň povodňové aktivity ze tří a na Svratce druhý stupeň.

Střelmistři hasičského záchranného sboru začali před polednem odstřelovat nahromaděný led na Jizeře v Dolní Sytové nad Semilsku.

Kvůli oteplení a dešti by se ale řeky mohly znovu rozvodnit v úterý večer. "Lze nadále předpokládat komplikace s odchodem ledových ker a jejich případné hromadění v podobě ker a nápěchů," varovali meteorologové.

Odstřely ledových ker

Proto vodohospodáři ve dvou lokalitách sáhli k likvidaci ker trhavinami. Na Svratce na jižní Moravě uvolňovali střelmistři báňského úřadu led čtyřmi odstřely už v neděli. Výrazně to pomohlo a dnes práce pokračovaly. Do 14:30 byly provedeny další dva odstřely ledových ker, ale s o něco menším účinkem, řekla mluvčí Povodí Moravy.

Snahou střelmistrů je teď nikoli uvolnit koryto, ale rozdrtit v něm led na tříšť, která by řekou mohla odtékat. Ve Svratce u Tišnova se o víkendu vlivem tání vytvořila ve Svratce dvoukilometrová bariéra z ker. Řeka vystoupila z břehů a ohrožovala domy i průmyslové areály. Nyní se po ochlazení povodňová situace na jihu Moravy výrazně zlepšila. Problémy by mohly na mnoha místech Moravy opět vzniknout v druhé polovině týdne s příchodem oteplení.

ČTĚTE TAKÉ:

K odstřelům ledových ker se muselo přikročit i v Libereckém kraji na Jizeře, kde se podle Povodí Labe led nahromadil na pěti úsecích o celkové délce kolem tří kilometrů. Těžká technika si s ledem nedokázala poradit, a proto začaly dnes v Dolní Sytové na Semilsku odstřely. Rozbíjení ker může specialistům z řad hasičů trvat vzhledem k množství ledu celý týden.

Střelmistři hasičského záchranného sboru začali před polednem odstřelovat nahromaděný led na Jizeře v Dolní Sytové nad Semilsku.

Po tuto dobu musejí řidiči v regionu počítat s krátkodobými dopravními uzavírkami v době odstřelů, protože řeka vede většinou podél silnice. Na Svratce na Brněnsku se odpalovalo za pomoci až 30 kilogramů výbušniny, na Jizeře hasiči používají několikanásobně menší množství. V ledu jsou ale kameny, takže se při výbuchu uzavírá okruh zhruba 200 metrů.

V sobotu se kvůli ledu Jizera vylila z břehů a zaplavila deset domů. Pět lidí museli hasiči evakuovat na člunu a vyprošťovali i tři automobily. Od soboty už ale hladina klesla o dva metry a opadly i hladiny většiny ostatních řek v Libereckém kraji.

Také v Olomouckém kraji oproti víkendu hladiny vodních toků výrazně klesly. Na Třebůvce na Šumpersku v sobotu platil třetí stupeň povodňové aktivity, nyní už  odohospodáři žádné potíže nehlásí. V Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se na Bečvě vytvořila ledová bariéra dlouhá osm kilometrů. Na toku je hlášen první stupeň povodňové aktivity, ale vodohospodáři dnes žádný zásah nepředpokládají. Podle nich by mohl ohrozit Lipník.

Vlivem prudkého tání došlo na říčce Balince v Balinách na Žďársku k ucpání koryta řeky a následně k jejímu rozlytí do okolních polí. Vodohospodáři byli nuceni vyhlásit druhý povodňový stupeň a na vyproštění ledu byli povoláni hasiči.

Víkendová obleva

Díky nočnímu ochlazení dnes klesly i hladiny řek v Královéhradeckém kraji. Na několika místech regionu se vytvořily ledové bariéry, například na Javorce ve Starých Smrkovicích, Divoké Orlici v Záměli, na Metuji v Novém Městě nad Metují - Krčíně, na Labi ve Špindlerově Mlýně a na soutoku Labe s Úpou v Jaroměři. Vodohospodáři je uvolňují s pomocí těžké techniky.

Pojišťovny zatím evidují kvůli víkendové oblevě a následným lokálním záplavám několik desítek škod za miliony korun. Většinou jde o zaplavené sklepy domů, garáže a studny.

Autoři: ,