Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tající sníh zvedá řeky, na severu hrozí záplavy

Česko

  22:40aktualizováno  29. února 18:23
PRAHA - Tající sníh a déšť zvedají hladiny řek v Česku. Na řece Loučná v okrese Svitavy na Pardubicku a na řece Stěnava na Náchodsku meteorologové vyhlásili povodňové ohrožení, před půlnocí byl na vodních tocích dosažen třetí stupeň povodňové aktivity.

Vlivem prudkého tání došlo na říčce Balince v Balinách na Žďársku k ucpání koryta řeky a následně k jejímu rozlytí do okolních polí. Vodohospodáři byli nuceni vyhlásit druhý povodňový stupeň a na vyproštění ledu byli povoláni hasiči. foto: ČTK

Stav ohrožení podle meteorologů představuje extrémní stupeň nebezpečí a vyhlašuje se při bezprostředním nebezpečí a vzniku větších škod, ohrožení majetku a životů v zaplaveném území.

Vysoký stupeň nebezpečí nadále hrozí v Ústeckém, Libereckém a Kralovéhradeckém kraji, kde Český hydrometeorologický ústavu (ČHMÚ) vyhlásil povodňovou pohotovost.

ČTĚTE TAKÉ:

Povodňová bdělost, která představuje nízký stupeň nebezpečí, platí pro Jihočeský, Královéhradecký, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a Vysočinu a od dnešního večera i pro Pardubický kraj. Výstraha ČHMÚ platí do čtvrtečního poledne.

"Kolem tlakové výše nad západní Evropou k nám bude proudit teplý vzduch od severozápadu. V důsledku aktuálního oteplení, odtávání sněhové pokrývky a srážek spadlých během úterního odpoledne pokračují vzestupy vodních toků.

Během úterního večera se zrychlily vzestupy hladin některých přítoků středního Labe v Pardubickém kraji a byly dosaženy i SPA (Loučná, Novohradka). Naopak v Libereckém kraji se vzestupy hladin zastavily nebo zpomalily a dosažení 3.SPA není pravděpodobné," uvedli meteorologové.

Nejvýraznější vzestupy hladin s možnosti překročení druhého stupně povodňové aktivity předpokládají na Smědé, Lužické Nise, Mandavě a Ploučnici. První stupně povodňové aktivity jen s ojedinělou možností dosažení druhého stupně povodňové aktivity předpokládají na tocích odvodňujících Orlické hory, Jeseníky, Novohradské hory a Vysočinu (zejména povodí Lužnice a Jihlavy).

Současně ČHMÚ upozornil i na to, že situaci na většině řek mohou stále komplikovat hromadící se ledové kry.

Příští týden nasněží

Příští týden se ochladí na nulu a mohlo by i nasněžit, po zbytek března ale bude nad deset stupňů. Jaro začne polojasnou oblohou a až 16 stupni. Začátek astronomického jara pak přinese polojasnou oblohou a až 16 stupňů Celsia. Uvádí to měsíční předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Březen bude teplotně a srážkově průměrný.

První dny nadcházejícího měsíce budou oblačné s teplotami do 13 stupňů, obloha se vyjasní jen přechodně. Do konce týdne by teploty neměly klesat pod nulu ani v noci. Poté se však ochladí, příští týden budou denní teploty mezi nulou až pěti stupni. Po západu slunce může být až minus šest.

ČTĚTE TAKÉ:

Meteorologové očekávají hlavně na horách sněžení, v nižších polohách budou srážky smíšené. Sněžení se dá očekávat až do poloviny března, oblačné nebe doplní teploty kolem dvou stupňů Celsia. Postupně bude srážek přibývat, sněžit už ale bude jen na horách. Denní teploty pak mohou vystoupat na deset stupňů.

"Očekáváme převážně polojasno, jen zpočátku ještě zvětšená oblačnost místy s deštěm," hlásí ČHMÚ na začátek astronomického jara. Poslední březnová dekáda přinese denní teploty mezi pěti až 11, postupně až 16 stupni. V noci se ještě může ochladit na minus tři stupně, koncem měsíce na nulu.

Autoři: ,