Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Havárii letadla přežil jen malý chlapec

Česko

Při leteckém neštěstí v Libyi včera zahynulo 103 lidí, většina z nich byla zřejmě z Nizozemska. Naživu zůstalo pouze desetileté dítě.

TRIPOLIS/PRAHA „Všichni jsou mrtví, kromě jednoho dítěte.“ Právě tak libyjský ministr dopravy Muhammad Zidan zhodnotil letecké neštěstí, které včera šokovalo jeho zemi.

Při pokusu o přistání na letišti v Tripolisu se totiž v ranních hodinách zřítil airbus libyjských aerolinek Afrikíja. Na jeho palubě bylo 104 lidí, většinou Nizozemců. Neštěstí však přežil podle agentur pouze desetiletý chlapec.

„Dítě je v dobrém stavu, v nemocnici podstupuje testy,“ uvedl ministr. Podle něj nizozemský chlapec neutrpěl ani žádná zranění, která by ohrožovala jeho život.

Záběry vysílané libyjskou televizí chlapce ukázaly, jak leží v nemocniční posteli. Dítě se zdálo být při vědomí. Mluvčí nizozemského ministerstva zahraničí prohlásil, že diplomaté měli v plánu chlapce co nejrychleji navštívit, aby potvrdili jeho identitu. „Jednomu našemu kolegovi v Tripolisu doktor řekl, že chlapec má zlomené kosti a byl operován,“ dodal mluvčí. Zlomeniny bv údajně chlapec mít hlavně na nohou. Libyjský airbus do Tripolisu letěl na lince z jihoafrického Johannesburgu. Jak uvedla ČTK, podle některých svědků začal stroj při přistávacím manévru hořet, poté explodoval a roztříštil se přibližně 500 metrů od konce hlavní ranveje letiště.

Stroj byl podle agentur zcela zničen. Televizní záběry, které odvysílala televizní stanice Al-Arabíja, ukázaly, že z něj zbylo pohromadě pouze ocasní křídlo. Místo neštěstí tak zaplavily malé kousky roztříštěného letounu i osobní věci pasažérů. Objevil se zde například pro Nizozemsko určený jazykový průvodce. V letadle zahynulo prý více než 60 Nizozemců. Úmrtí svých spoluobčanů potvrdil i nizozemský premiér Jan Peter Balkenende. Podle včerejších informací bylo mezi oběťmi 22 Libyjců. Vzhledem k tomu, že na letadlo navazovaly další spoje do Evropy, jevilo se jako pravděpodobné, že mezi mrtvými jsou i zástupci další evropských národů. Hovořilo se například o Francii, Německu, Británii nebo Finsku. Celkem bylo v letadle 93 pasažérů a 11 členů palubního personálu.

Pilot prý hlásil problém Příčina neštěstí včera nebyla známá. Zidan ale vyloučil teroristický útok. Jedno z libyjských médií uvedlo, že pilot údajně krátce před havárií kontaktoval kontrolní věž. Stroj totiž prý měl nějaký problém, potvrzena tato zpráva ale nebyla. Jeden z představitelů letiště podotkl, že černé skříňky byly již nalezené a vyšetřování začalo.

Společnost airbus vyhlásila, že ke stroji typu A330-200 poskytne veškeré technické údaje. Letadlo bylo v provozu od září a za sebou mělo zhruba 420 letů. „Rodinám a přátelům obětí vyslovujeme naši nejupřímnější soustrast,“ uvedly zase libyjské aerolinky. Představitel společnosti Afrikíja podotkl, že jde o první neštěstí plně státní letecké společnosti za devět let její existence. Afrikíja není podle agentur na seznamu leteckých společností, které z bezpečnostních důvodů nesmějí létat na letiště zemí EU. Do některých západních evropských zemí létá běžně. Společnost používá vcelku novou letku airbusů.

***

Během přistávacího manévru na letišti vzdáleném 50 km od libyjské metropole Tripolis se zřítil Airbus A330-200 libyjských aerolinek se 104 lidmi na palubě. Nehodu letu číslo 8U771 přežil pouze desetiletý nizozemský chlapec (nahoře).

LETECKÉ NEŠTĚSTÍ V LIBYI

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

Autor: