Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Havel si Slovensko rozhněval.‘ Václav Klaus se rozepsal o dělení Československa

Česko

  13:23
PRAHA - Václav Klaus na svých stránkách zhodnotil některé aspekty rozdělení Československa. Ve svých čtyřech tezích například nařkl Václava Havla z nepromyšlených výroků vůči Slovensku, řekl, že Češi a Slováci spolu mohli fungovat pouze v nedemokratickém státu a připomněl odtržení Slovenska po Hitlerově okupaci v roce 1939.

Bývalý prezident Václav Klaus na Svatovavřinecké pouti. foto: ČTK

Václav Klaus na svých stránkách reagoval na anketu, která se týkala rozdělení Československa. V textu se bývalý prezident vyjadřuje k množství problémů, které dělení státu doprovázely. Klaus dělení hodnotí jako klidné a prospěšné pro oba státy. Pro Slovensko bylo ale podle něj přece jen o něco prospěšnější.

Václav Klaus: Od Ruska si nic nemusíme slibovat, ale ani se ho bát

Zároveň vidí rozdělení jako v podstatě nevyhnutelné. „Obě země mohly žít společně v nedemokratickém systému, nikoli po listopadu 1989", píše Klaus v textu. Podle něj už Masarykova první republika směřovala k rozdělení už od počátku. „Slovensko využilo v březnu 1939 Hitlerovu okupaci k vyhlášení samostatného státu,“ připomíná.

Klaus popisuje i dobu, kdy sám zastával vrcholné politické funkce. Podle svých slov byl v roli ministra financí mezi lety 1989 až 1992 "nepřetržitě vyzýván k nestejnoměrným opatřením pro českou a slovenskou část země“. Aby udržel v zemi stabilitu, mnoho ze slovenských požadavků prý akceptoval.

Vladimír Mečiar.

Sám Klaus uznává, že na Slovensku byli lidé, kteří byli proti rozdělení Československa, říká ale, že tehdejší slovenská politická reprezentace byla kompletně pro rozdělení. Česká ODA pod vedením Jana Kalvody byla podle Klause zase výrazně protislovenská. 

Bývalý prezident si však zároveň pochvaluje spolupráci s bývalým slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem. Ten podle Klausových slov pomohl klidnému dělení svou „politickou racionalitou“.

Šéf sudetských Němců Posselt kritizuje Klause za podporu protiimigrační AfD

Mečiara dává Klaus i do souvislosti s Václavem Havlem. Havel si podle Klause „rozhněval Slovensko několika nepromyšlenými výroky a zásahy“. Moc se prý orientoval na své slovenské spolupracovníky s disidentského hnutí a navíc se prý podílel na odstranění  Mečiara z postu ministra vnitra.

Podle Klause společnost dnes často zapomíná na neklidné roky po revoluci a idealizuje si společnou minulost, což Klaus označuje za nezodpovědnost. Nezapomněl ani připomenout, že ODS založila na Slovensku svou odnož, která se měla pokusit společný stát udržet.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!