Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Václav Klaus: Od Ruska si nic nemusíme slibovat, ale ani se ho bát

Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus. | foto: Tomáš FraitMAFRA

PRAHA Těsná vazba k Rusku byla jen ojedinělou epizodou našich dějin. „Rusko není naším sousedem, nic si od něj není třeba slibovat, ale není třeba se ho ani bát,“ napsal bývalý prezident Václav Klaus na svém webu. Varianta úzkých vazeb na Rusko je podle něj „naprostý nesmysl“. Klaus na svém webu rozebírá různé možnosti budoucnosti Česka v Evropě, o nichž v pořadu XTV podrobněji diskutoval s předsedou strany Realisté Petrem Robejškem.

Jednou z prvních věcí, které na svém webu bývalý prezident rozebral, bylo postavení Česka v Evropě. Podle jeho slov je naší zvláštností, „že po celé tisíciletí řešíme problém přežití malé země, která je sousedem kontinentálního hegemona Německa.“ Tento „problém“, jak ho sám nazval, řešíme naším společenstvím v Evropské unii, ve společenství, které „stále více potlačuje evropské národní státy a usiluje stát se jejich alternativou,“ napsal.

Být nebo nebýt satelitem Německa

Proto na svém webu nastolil několik variant, jak by se měla či neměla Česká republika vedle svých velkých sousedů a vně Evropské unie chovat. Za nerealistickou považuje představu Evropské unie založené na rovnocenném postavení členských zemí. „Dnešní Evropská unie je nerovnovážným seskupením. Představa, sen či iluze, že členství v EU zlikviduje náš problém, problém malé země nacházející se vedle země velké, a argumentace, že vstupujeme do EU právě proto, abychom toho dosáhli, se ukázala být zcela mylná,“ napsal s dodatkem, že se této idylické Evropy mnozí lidé u nás nechtějí vzdát.

Václav Klaus se rovněž zaobíral otázkou, zdali se stát tvrdým jádrem EU či nikoliv, „což není nic jiného, než varianta stát se satelitem či dokonce součástí Německa,“ řekl. Tuto otázku považuje za rovnou otázce bytí a nebytí České republiky. Obává se, že bude problematické nastolovat témata českých národních zájmů.

Jako řešení navrhl „hledání nějakého seskupení zemí, s nimiž by bylo možné vytvořit menší než celokontinentální integrační seskupení.“ Vyjádřil své rozhořčení nad rozpadem seskupení EFTA (Evropské sdružení volného obchodu).

Úzké vazby s Ruskem jsou nesmysl

Naopak se bývalý prezident Klaus na svém webu silně ohradil proti variantě přiblížení se k Rusku. Domnívá se, že to tak někteří čtenáři či posluchači mohou cítit. „Nic takového mne ani nenapadlo. Už bychom se konečně měli začít chovat na základě vědomí, že těsná vazba k Rusku v druhé polovině dvacátého století byla ojedinělou, neopakovatelnou epizodou našich dějin. Rusko není naším sousedem, nic si od něj není třeba slibovat, ale není třeba se ho ani bát,“ dodal na svém webu. Pro něj je, i přes kritický pohled na Evropskou unii, situace vybízející k variantě s úzkými vazbami na Rusko „naprostý nesmysl“.

Václav Klaus vybízí k tomu, aby se všechny varianty budoucnosti Česka v rámci Evropy i Evropské unie klíčové obzvlášť v debatách před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny. „Jedině tak se můžeme dostat o krůček dál,“ dodal Klaus.

Václav Klaus o všech variantách budoucnosti České republiky a budoucího směřování Evropské unie podrobněji hovořil v diskuzním pořadu televize XTV, a to s dalším hostem pořadu Petrem Robejškem (Realisté).

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!