Klaus v Toruni: Evropa potřebuje novou sametovou revoluci

Autor:
  14:48

Tehdejší prezident Václav Klaus u vládního Tu-154. | foto:  Dan Materna, MAFRA

TORUŇ(POLSKO) - Bývalý český prezident Václav Klaus v sobotu v polské Toruni převzal Jagellonskou cenu, kterou mu udělila místní univerzita. Ocenění se uděluje za mimořádný příspěvek k politickému, hospodářskému, kulturnímu, vědeckému a sociálnímu rozvoji střední a východní Evropy. Toruńska Szkoła Wyższa je soukromý vysokoškolský ústav založený v roce 2003.

V projevu, který zveřejnil na svých webových stránkách, Klaus kromě blízkých vztahů Česka a Polska připomněl rozdíly mezi oběma zeměmi, k nimž patří i hodnocení „často zmiňovaného ruského nebezpečí“. To dnes podle exprezidenta Češi vnímají méně dramaticky než Poláci.

Klaus poukázal na „naivní a neomluvitelně nezodpovědný“ vstup České republiky do Evropské unie, kterou označil za postdemokratický a nadnárodní, centralisticky organizovaný útvar. EU podle něj nedbá na parlamentní demokracii, neusiluje o volný trh a přehlíží staré evropské civilizační tradice. Suverenita jednotlivých členských zemí EU je podle bývalého českého prezidenta minulostí.

Klaus odsoudil údajné útoky proti koncepci národního státu a tradičnímu pojetí rodiny. Obvinil evropské elity, že chtějí zničit „přirozeně vzniklé vztahy s národem, náboženstvím, kulturou a civilizací“.

Politická korektnost, multikulturalismus a „humanrightismus“ se staly opodstatněním pro potlačování svobody slova a pro umlčování opozice, soudí Klaus. Stupeň manipulace podle něj připomíná éru pozdního komunismu. Evropa proto potřebuje zásadní změnu, novou sametovou revoluci.

Vstoupit do diskuse (61 příspěvků)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.