Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hejtman Hašek je JUDr. Titul získal na kritizované fakultě ve Sládkovičovu

Česko

  8:00aktualizováno  9:58
BRNO - Jihomoravský hejtman Michal Hašek, jeden z kandidátů na šéfa ČSSD, získal titul JUDr. Ovšem na fakultě v šestitisícovém slovenském Sládkovičovu, kterou tuzemští akademici opakovaně kritizovali a kterou jako děkan vede slovenský sociálnědemokratický poslanec Mojmír Mamojka (SMER).

Michal Hašek s diplomem foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Mojmír Mamojka byl i konzultantem Haškovy práce. Sám Hašek LN potvrdil, že titul začíná užívat nyní, přestože ho má "jistý" už půl roku.

"Rigorózní práci jsem obhájil na konci srpna, pak jsem složil i zkoušky. Až teď jsem měl mít promoci, ale vyšla na čas zasedání

Škola vznikla v roce 2005

Sládkovičovská fakulta je jednou ze tří částí slovenské veřejné školy, která vznikla v roce 2005. Sídlí v šestitisícovém městě ležícím asi čtyřicet kilometrů od Bratislavy a počty studentů ani absolventů na svých internetových stránkách nezveřejňuje a údaj nebylo v úterý snadné zjistit. "V současnosti studuje na fakultě práv zhruba 1700 studentů," sdělil odpoledne prorektor školy Miroslav Mokrý.

zastupitelstva, takže mi diplom přišel poštou," dodal.

LN ukázal originál diplomu i práci na téma družstva. Má 119 stran a Hašek dodává, že splnil náležitosti získání titulu včetně zkoušek z obchodního a mezinárodního práva.

Vlastní studenty ještě škola v rigorózním řízení nemá 
Paradox je v tom, že zástupci tuzemských právnických fakult (včetně brněnské, kde také Hašek předtím studoval) si na Fakultu práv Janka Jesenského Vysoké školy ve Sládkovičovu několikrát veřejně stěžovali.

Situace došla tak daleko, že brněnská děkanka Naděžda Rozehnalová psala právě kvůli Sládkovičovu stížnost české i slovenské akreditační komisi. "Mimo jiné inzerovali možnost právnického vzdělání, přičemž do druhého stupně nabízeli přijetí z příbuzných bakalářských oborů, což je pro tak komplexní obor jako právo nepřijatelné," popsala jeden z důvodů.

Čtěte také

O titul JUDr., tedy o rigorózum, podle prorektora školy Miroslava Mokrého usilují v současnosti na dvě stovky studentů. Vzhledem k roku vzniku fakulty ještě "vlastního" studenta do rigorózního řízení nemohla dostat, absolventy má mít fakulta práv letos poprvé. Proto je číslo mimořádné: na brněnské právnické fakultě, která je zavedenou školou a kde registrují více než 4000 aktivních studentů, bylo loni zahájeno 40 rigorózních řízení.

Bylo to blíž, tvrdí hejtman
Výběr Sládkovičova Hašek zdůvodňuje tím, že bylo z Brna "nejbližší". Chtěl se prý vyhnout podezření z nadržování, protože je členem

Expertům se uznávání právnických titulů ze Slovenska nelíbí

Hejtman Hašek využil možnosti, kterou dávají nadstandardní vztahy obou zemí. Slovenské tituly automaticky platí i v ČR. Právě právníci ale uznání vzdělání v oboru kritizují – právo obou zemí se totiž liší.

správní rady brněnské Masarykovy univerzity. Obhajoba nepřipadala v úvahu ani v Olomouci. "Titul JUDr. jsme začali udělovat až v roce 2010," potvrdila děkanka Milana Hrušáková. V té době už Hašek práci psal – zdůrazňuje proto, že nesouvisí ani s kandidaturou na předsedu ČSSD. "Člověk se má vzdělávat," dodal.

Předsedkyně akreditační komise ČR Vladimíra Dvořáková potvrdila, že řešili několik podnětů týkajících se tuzemských poboček školy ze Sládkovičova, mimo jiné právě v souvislosti s podezřením na nestandardní pravidla studia. "Na pobočky zahraničních škol ovšem nesmíme. Proto jsme se ale dohodli se slovenskými kolegy, že budeme spolupracovat," dodala.

Člen slovenské akreditační komise Robert Schronk, který má právnické obory na starost, se pro LN k fakultě odmítl vyjádřit. Ani děkan Mamojka nebyl v úterý k zastižení. V minulosti si však vysloužil kritiku, když oponoval návrhy ministerstva školství omezující tzv. létající profesory, kteří učí a garantují obory na více univerzitách.


Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat