Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hejtman Špoták bude kandidovat na předsedu Pirátů. Chci jednotnou stranu, uvedl

Rudolf Špoták foto: ČTK

Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták má v plánu příští rok v lednu kandidovat na předsedu Pirátů. V úterý to napsal na sociální síti X. Důvodem tohoto rozhodnutí podle něho bylo odvolání předsedy sněmovního klubu Jakuba Michálka z širšího vedení strany.
  14:30

Špoták chce, aby se strana víc sjednotila a upřela síly spíše na nadcházející volební rok než na vnitrostranické boje, řekl.

„Už jsem se o tom rozhodoval delší dobu. A toto byl ten poslední impuls. Mám pocit, že vnitrostranicky jsme občas trošku rozkročeni a že tu energii někdy spíš věnujeme bojům mezi sebou než tomu, abychom se připravovali na supervolební rok, kdy budou evropské a krajské volby, a na práci pro voliče. Často se víc zaměstnáváme tím, že řešíme nějaké vnitrostranické půtky,“ řekl Špoták, který je členem České pirátské strany je od roku 2018.

O odvolání Michálka Piráti rozhodli ve víkendovém on-line hlasování Celostátního fóra těsnou většinou. Hlasovalo 685 členů strany. Hlasovat mohli pro více než jednu ze tří variant odpovědí, přičemž volba mohla být dvoukolová. Pro odvolání hlasovalo 353 členů, proti jich bylo 323, 120 se vyslovilo pro projednání záležitosti na řádném jednání Celostátního fóra. Protože nadpoloviční většinu hlasujících získal pouze návrh na odvolání, byl schválen hned v prvním kole.

Špoták si nemyslí, že hlasování o Michálkově odvolání bylo zbytečné. „Je to naše vnitřní demokracie, která je a funguje, a toto rozhodnutí je potřeba respektovat. Jenom si myslím, že bychom tu energii měli asi napnout jinými směry,“ řekl. Strana podle něj potřebuje nabrat nový dech. „Tím, že téměř bez přestání, vyjma krátké přestávky, je předsedou Ivan Bartoš, tak já cítím, že je potřeba tomu dát nový vítr a tu stranu sjednotit, abychom víc drželi pohromadě, abychom zas byli, tím, čím byli Piráti známí, když vstupovali do velké politiky v roce 2017,“ míní Špoták.

Funkce by prý nebyly v kolizi

O novém vedení budou podle něj Piráti rozhodovat 13. ledna v Brně. „To oficiální jednání na našem fóru je spuštěno přibližně šest týdnů až dva měsíce před sněmem. O tom se bude diskutovat. Pro nominaci je potřeba získat podporu členů nebo podporu jednotlivých krajů, o kterou v okamžiku, kdy to jednání bude spuštěno, budu postupně žádat,“ uvedl.

Případný úspěch a zvolení do čela strany by podle něj nebyl v kolizi s funkcí hejtmana - současný předseda Pirátů Bartoš je zároveň místopředsedou vlády a ministrem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!