Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Hejtmanem Plzeňského kraje je Bernard, Ústecký dál povede Bubeníček z KSČM

Česko

  11:01aktualizováno  11:32
PLZEŇ - Pátým hejtmanem Plzeňského kraje se v pondělí stal jednapadesátiletý Josef Bernard z ČSSD. Bývalého generálního ředitele plzeňské firmy Škoda Transportation, lídra ČSSD v krajských volbách. V Ústeckém kraji zůstává hejtmanem Oldřich Bubeníček z KSČM.

Josef Bernard bude budoucím hejtmanem Plzeňského kraje. foto: ČTK

V čele kraje Bernard střídá čtyřiašedesátiletého stranického kolegu Václava Šlajse, který už nekandidoval. Na ustavujícím zasedání volilo Bernarda ve veřejném hlasování 23 z 45 zastupitelů vzešlých z říjnových voleb.

Středočeskou hejtmankou je Pokorná Jermanová. Odchází ze sněmovny

Bernardovo zvolení umožnilo vytvoření koalice čtyř stran, které dohromady disponují těsnou nadpoloviční většinou v zastupitelstvu. Hnutí ANO, které volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici.

Oba kandidáty prosadila těsná většina

Na koalici bez vítěze voleb se už třetí den po volbách dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků).

Hejtmanem Ústeckého kraje zůstává i pro další volební období Oldřich Bubeníček (KSČM). Ve veřejné volbě dostal 28 z 55 hlasů. Koalici uzavřeli v kraji komunisté s ČSSD a koalicí SPD-SPO. V zastupitelstvu mají nadpoloviční většinu právě 28 mandátů.

Svého kandidáta na hejtmana postavilo i vítězné hnutí ANO, které skončilo stejně jako ODS v opozici. O Petru Urbánkovi se ale nakonec nehlasovalo, protože byl zvolen Bubeníček. Opozice se snažila prosadit tajnou volbu, ale neuspěla.

Autor: