Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Neosvobodili nás jen Sověti a Američani. Loupeže, vraždy či znásilňování byly běžné, říká historik

Příliš divoké osvobození. Tank Rudé armády projíždí pražskými ulicemi. Snímek pochází z 9. května 1945. | foto: ČTK

Premium Rozhovor
Československo neosvobodila jen vojska SSSR a USA. Zapomíná se na další spojenecké jednotky, říká historik Vojenského historického ústavu Jindřich Marek. V rozhovoru pro Lidovky.cz hovoří o některých mýtech a málo známých skutečnostech z konce války.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Je v dnešní době vlastně možné ještě najít na období osvobozování Československa něco, co bychom nevěděli, co nebylo ještě popsáno?
Ano, a dalo by se to rozdělit na dvě části. Jedna znamená chybějící archivy, které by například lépe osvětlily operační činnost německých jednotek, jejich ústup a další detaily. Buď byly na konci války zničeny, nebo skončily v sovětských či amerických archivech. V případě amerických jsou sice dostupné, před napadením Ukrajiny bylo teoreticky možné navštívit i ruské.

Problém ale je, že často nejsou stále inventarizovány. I dlouhodobý pobyt v těchto archivech by byl proto hledáním jehly v kupce sena. Zde nám tak uniká plno zajímavých detailů. A v případě rumunské královské armády, na kterou se často zapomíná a která se významně podílela na osvobození tehdejšího Československa, velkou roli hraje i jazykový problém.

Druhou část tvoří dokumenty, které nebyly dříve využívány a citovány. A právě díky nim můžeme konečně začít bořit různé nesmyslné mýty, které kolem května 1945 stále existují.

Lidovky.cz: Jaké máte na mysli?
Jsou to jednak ty zatuhlé, vzniklé za 40 let komunistického režimu, které se teď u nás opět masově objevují. Stále mnoha lidem vadí, že naše země je opět součástí západní Evropy. V internetových diskusích jsou všichni chytří, ale přitom používají argumenty husákovské, normalizační historiografie. Ale pak jsou tu i mýty nové, vzniklé z nadšení 90. let. Pro ně je charakteristická zkratkovitost, tak příznačná pro dnešní dobu.

Stále je tedy co objevovat a napravovat. O historii dnes na internetu však píše každý, často úplné nesmysly, ať zleva, nebo zprava. Historik v tom výkladu novodobých dějin hraje bohužel často druhořadou roli.

Lidovky.cz: Když se tedy zastavíme u starších mýtů, o jaké především jde?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...