Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Hledáte práci? Znalost lotyštiny podmínkou

RIGA/PRAHA Úřady v Lotyšsku chtějí donutit občany země, aby se naučili státní jazyk, který je i dvě desetiletí od obnovení nezávislosti a „ukončení okupace země“ stále méně oblíben než ruština.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Edgars

13. 2. 2009 21:56
Hledáte práci

Labs, Pavel;-P

0 0
možnosti

Pavel Štoll

28. 1. 2009 15:18
Okupace Lotyšska se svými důsledky byla bez uvozovek

Tvrzení, že lotyština je stále méně oblíbená než ruština, se jistě netýká samotných Lotyšů, kterých bylo v nezávislém meziválečném Lotyšsku 78% a jedině díky sovětské okupaci je jich dnes pouhých 59% (v roce 1990 to bylo dokonce 52%). Pojem okupace v uvozovkách pochází z ruského prostředí, většina západních zemí „vstup“ Pobaltí do SSSR v roce 1940 za okupaci vždy považovala, potvrdily ji i tajné dodatky k sovětsko-nacistickému paktu Molotov-Ribbentrop a pobaltské státy se za následnické státy SSSR nepovažují. Lotyšsko (i Estonsko), v němž byla sovětská imigrace nejmasovější, po obnovení nezávislosti v roce 1991 automaticky udělilo své  občanství jen předválečným občanům a jejich potomkům, ostatní mohli a stále mohou za podmínek standardních v zemích EU požádat o naturalizaci, jejíž součástí je i základní zkouška z lotyštiny. Více než polovina tzv. neobčanů, převážně ruské národnosti, se také postupně naturalizovala a lotyšsky tedy více méně hovoří. Ostatní o naturalizaci z různých důvodů nejeví zájem, často nadále projevují svůj přezíravý postokupační a imperiální postoj k Lotyšům a k jejich jazyku a stěžují si, že v zaměstnání mají na lotyšské klienty hovořit lotyšsky. Autorka zřejmě čerpá z ruských zdrojů, ale mohla by si ověřit alespoň křestní jméno lotyšského ministra spravedlnosti: to v žádném případě není Gajdoš (takové jméno v lotyštině neexistuje), ale Gaidis (Bērziņš).

 

0 0
možnosti

Lucie Durmanová

28. 1. 2009 10:20
Autorka situaci zveličila

Práce paní Procházkové si velice vážím, ale to, co psala o Lotyšsku mi přijde opravdu přehnané. 1) není mi jasné, proč autorka píše okupaci v závorkách, když o skutečnou okupaci šlo (přečtěte si něco o událostech roku 1940 a let následujících a promluvte s pamětníky, dostatek literatury k tomuto tématu je jak v knihovně na Filozofické fakultě UK, tak v Lotyšském kulturním centru při Velvyslanectví Lotyšské Republiky v Praze); 2) z jakého zdroje pochází informace, že 94% obyvatel Lotyšska považuje ruštinu za hlavní jazyk? Pokud by se autorka podívala na internetové stránky lotyšské statistiky (http://www.csb.gov.lv" target="_blank" rel="nofollow">http://www.csb.gov.lv), zjistila by, že z celkového počtu obyvatel Lotyšska 2 377 383 jsou 1 311 093 etničtí Lotyši, kteří považují za svůj rodný jazyk lotyštinu a Rusů, kteří považují ruštinu za svůj rodný jazyk je zhruba polovina - 664 743. Oproti tomu Lotyšů, kteří považují za svůj rodný jazyk ruštinu, je pouze 48 242 a Rusů, kteří považují za svůj rodný jazyk lotyštinu je 31 141. Uvádím aktualizované informace z roku 2007.

0 0
možnosti