Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Babiš zůstal v čele ANO. Ve vládě chce uklidit zemi, usiluje o zrazené voliče

Česko

  6:54aktualizováno  15:02
Andrej Babiš má ambici vrátit ANO po vítězství v příštích volbách do Sněmovny znovu do vlády a uklidit celou zemi po pětikoalici. „Mám spoustu energie a elánu, lidi dře z kůže vláda amatérů,“ řekl Babiš na sněmu ANO. Ve volbě předsedy hnutí neměl soupeře a dostal 88 hlasů od 98 delegátů sněmu, proti byl jeden, devět se zdrželo.

„Chceme volby vyhrát tak, aby bez nás nešlo sestavit vládu,“ řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, která obhájila post místopředsedkyně hnutí.

Fakticky to znamená, že strany současné pětikoalice nesmí mít podle představy ANO v příštích volbách 101 a více poslanců.

„Pětikoalice vrátila Českou republiku o třicet let zpět do hlubokých devadesátek,“ prohlásil Babiš. Premiér Petr Fiala je podle něj odtržený od života. Řekl o něm, že jeho hlavní ambicí je přikyvování Bruselu a Ukrajina.

„Nikdy v dějinách jsme neměli tak arogantní, amatérskou a neschopnou vládu v čele s naprosto nekompetentním premiérem, který lidem téměř každý den neomaleně lže do očí,“ tvrdil Babiš.

Fiala mu pogratuloval v podobném stylu. „Před dvěma lety Andrej Babiš tvrdil, že je to naposledy, co kandiduje na předsedu hnutí ANO. Při zkušenosti s věrohodností jeho slov nepřekvapuje, že byl dnes opět zvolen předsedou. Blahopřeji mu. A přál bych si, aby se v Poslanecké sněmovně choval více jako politik než jako král chaosu, osobních útoků, polopravd a lží,“ napsal na sociální síti X.

Vzhledem k tomu, že bude Babišovi letos bude 70 let, zvažoval i konec v politice, ale kolegové v hnutí a hlavně občané, kteří si přejí, aby pokračoval, ho přiměli změnit názor. Chce tak vést hnutí nejen do trojice letošních voleb, ale i do voleb do Sněmovny v příštím roce.

Karel Havlíček je opět prvním místopředsedou ANO. Dostal 91 hlasů od 98 delegátů. Sedm se zdrželo. „Hned zítra to roztočíme, drahoušci,“ řekl Havlíček po oznámení výsledků. Neměl soupeře, stejně jako Babiš.

Z europarlamentu musíme vymést zelené fanatiky a probruselské vítače, řekl šéf ANO

Vedení ANO

Andrej Babiš, předseda
Karel Havlíček, první místopředseda
místopředsedové:
Alena Schillerová, Richard Brabec, Radek Vondráček, Robert Králíček

členové předsednictva:
Josef Bělica, Jaroslav Bžoch, Radim Holiš, David Kasal, Roman Kubíček, Ladislav Okleštěk, Jana Pastuchová, Roman Zarzycký

V projevu před kolegy z hnutí Babiš mluvil o tom, že hnutí ANO nemá považovat za jistotu, že vyhraje eurovolby.

„Z europarlamentu musíme vymést zelené fanatiky a probruselské vítače,“ vyhlásil prioritu ANO.

Podle něj funguje velmi dobře rozdělení úkolů, na němž se dohodli s Havlíčkem a se šéfkou klubu poslanců Alenou Schillerovou.

Už před zahájením sněmu Babiš řekl, že hnutí je ve skvělém stavu. „Je stabilizované, máme jasný tým, rozdělené role, skvělou stínovou vládu. Hlavně dámy u nás jsou velice energické ve Sněmovně,“ pochvaloval si šéf ANO.

Havlíček vyhlásil cíl „defializace“ společnosti

Havlíček ve svém projevu hovořil o tom, že hnutí ANO bude muset usilovat o „defializaci“ společnosti.

„Máme před sebou troje významné volby v letošním roce, ale blíží se i rok 2025, kdy dojde k největšímu politickému souboji od revoluce,“ prohlásil Havlíček. Proti ANO se podle něj sešikují strany vládní pětikoalice, ale i většina médií a neziskových organizací, kmotři, lobbisté i šíbři.

„Musíme zabránit další devastaci hospodářství, ukončit rozdělování lidí na lepší a horší, poučování, co je správné, demokratické a nedemokratické,“ řekl Havlíček. Podle něj nemá ANO nyní ambici říkat, kdo by byl premiérem, pokud by hnutí zvítězilo v příštích volbách do Sněmovny.

Čím víc rostou ANO preference, tím větší hrozbu z něj budou dělat, řekla Schillerová

„Hnutí ANO nemusí nikomu dokazovat, že stojí na straně západních křesťanských hodnot a proti Putinovi,“ prohlásila Schillerová.

Čím více rostou preference hnutí, tím větší hrozbu se z něj podle Schillerové někteří lidé budou snažit udělat.

Zásadními hodnotami ANO jsou podle ní podpora podnikatelů i sociálně slabších, odpor ke zlodějinám, podvodům a korupci.

„Karel Havlíček by byl určitě skvělý premiér. Určitě paní Schillerová by mohla být asi první premiérkou, takže to je dobře, že máme vlastně tři kandidáty na tento post,“ řekl v prosinci Babiš v Rozstřelu iDNES.cz.

Plno lidí díky nám i zbohatlo, řekl Babiš

Babiš se v sobotu vyjádřil i k tomu, že někteří lidé v průběhu času opouštějí. „V rámci hnutí ANO jsme udělali známými plno lidí, plno lidí díky nám i zbohatlo, i v Evropě. Stali se známými, potom nějakým způsobem měli jiný názor. Mají pocit, že zkrátka oni vyhrávali volby, tak teď si to zkusí a uvidíme, jak dopadnou,“ řekl v narážce na bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka, který opustil ANO a zakládá nové hnutí O.k. (Osobnosti pro kraj), které bude v krajských volbách spolupracovat s hnutím STAN.

Vondrák i bývalý ostravský primátor Tomáš Macura se s hnutím ANO rozhádali poté, co v loňských prezidentských volbách podpořili Babišova soupeře v boji o Hrad a současného prezidenta Petra Pavla.

Když mluvíme o míru, jsme označováni za ruské šváby, řekl na sněmu ANO Brabec

Nově je ve vedení ANO jako místopředseda pražský poslanec Robert Králíček. Posty místopředsedů obhájili Schillerová, Radek Vondráček i Richard Brabec.

„Když mluvíme o míru, jsme označováni za ruské šváby, v lepším případě za chcimíry,“ řekl exministr životního prostředí Brabec.

Jedna pozice byla dosud ve vedení hnutí neobsazená, obsadil ji právě Králíček. „Mým cílem je opět nastartovat digitalizaci,“ řek Králíček.

Podpořil ho dřívější druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který se přímo na sněmu vzdal kandidatury.

„Praha je výzva. Praha volí hlavně SPOLU,“ řekl Babiš ke zvolení Králíčka . „Chceme, aby Praha preference zlepšila,“ uvedl také Králíček.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...