Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

ANO naznačí směr, jímž míří. Říká, že nejvíc nových voličů má z modrých vod

Tisková konference stínové vlády ANO v České Lípě. Na snímku Karel Havlíček, Andrej Babiš a Alena Schillerová (1. února 2024) foto: Jan Pešek, MF DNES

Deset procent voličů, kteří volili SPOLU v parlamentních volbách, by přešlo k ANO, řekl první místopředseda opozičního hnutí a předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček. „Rozhodně si nemyslíme, že bychom mířili do hnědých vod. Výrazně více míříme do modrých vod,“ prohlásil před celostátním sněmem hnutí.
  7:22

„Samozřejmě se snažíme i umírněnou část SPD získat, ale pro nás je podstatné to, že chceme prosazovat náš program, ukazujeme směr, ať už na úrovni národní politiky nebo evropské politiky a každý z voličů má možnost se rozhodnout a zvážit, jestli ta cesta, kterou my ukazujeme, je cesta, kterou by mu vyhovovala,“ uvedl místopředseda Sněmovny Havlíček, který je nyní formálně „dvojkou“ opozičního ANO za Andrejem Babišem.

A popsal tak, z čeho nyní momentálně těží hnutí, které dominuje podle všech průzkumů a předvolebních modelů. Podle modelu agentury Median vede ANO s 35 procenty, druhá ODS, kdyby kandidovala sama a ne v koalici SPOLU, by měla šanci získat 13 procent, třetí Piráti 10,5 procenta. I když pravdu o podpoře stran a hnutí ukáží až volby, opoziční hnutí nyní u veřejnosti boduje a nasává voliče jak zprava, tak zleva.

Ani eurohujeři, ani euroskeptici

„Nejsme ani eurohujeři, ani euroskeptici,“ řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová a také tím poukázala, jak je hnutí rozkročené při oslovování voličů.

„Jsme možná někdy ostřejší v těch vyjádřeních právě proto, že se nám nedostává žádné odezvy a že naopak ta vyjádření jsou také ostrá. Myslím si, že nefunguje příliš dobře Sněmovna. Jde to jednoznačně na vrub paní předsedkyně Pekarové Adamové,“ uvedla Schillerová, jejíž hnutí ANO, spolu s konkurenčním hnutím SPD Tomia Okamury předvádí, že je schopno ochromit jednání Sněmovny někdy i na dost dlouhou dobu.

Jako příklad toho, že platí přísloví – jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá – uvádí jednání Sněmovny o vládním návrhu změny trestního zákoníku, kde se počítá s redefinicí znásilnění podle zásady že „ne“ znamená vždy „ne“, která prošla do dalších jednání hladce i s podporou celého ANO, protože ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS vše pečlivě předjednal i s opozicí. „Proč jsme takto neseděli u jednacího stolu třeba u návrhu ke korespondenční volbě?“ ptá se Schillerová.

Babiš i Havlíček mají nominace ze všech krajů

Pokud jde o to, že jednodenní celostátní sněm ANO, který se uskuteční v sobotu v Praze na Chodově v Centru pohybové medicíny, bude volební, žádné drama nikdo nečeká. Jak zakladatel a lídr hnutí Andrej Babiš, tak první místopředseda Karel Havlíček nemají protikandidáty a oba obdrželi nominace ze všech 14 krajů.

Hnutí také bude vybírat až čtyři řadové místopředsedy, přičemž jedna tato pozice je nyní neobsazena. Největší šanci ji získat má pražský poslanec Robert Králíček, který má devět nominací.

Více nominací než on mají pouze současní místopředsedové Alena Schillerová, exministr životního prostředí Richard Brabec a bývalý předseda Sněmovny, dnes šéf ústavně-právního výboru Radek Vondráček.

Další čtyři kandidáti mají po jedné nominaci. Poslanci Jana Mračková Vildumetzová, Roman Kubíček, Josefa Bělica a dřívější druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.