Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dva náročné dny hokejových oslav. Zdravotníci během finále a při vítání mistrů světa řešili hlavně kolapsy

Oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na Staroměstském náměstí v Praze. (27. května 2024) foto: ČTK

Během nedělního finále pražští zdravotničtí záchranáři ošetřili na Staroměstském náměstí celkem 23 lidí, z toho pět pak převezli do nemocnice. A na pondělním vítání hokejistů opět na Staroměstském náměstí jejich pomoc potřebovalo dalších šest lidí, z toho v nemocnici skončili tři. Serveru Lidovky.cz to sdělila tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Jana Poštová.
  18:20

„Během celého šampionátu jsme ošetřili v hale a fanzóně okolo 300 osob, z nichž tři desítky bylo nutné transportovat do nemocnice. Převažovaly kolapsové stavy, drobné úrazy; co se týká případů intoxikace alkoholem, tak jich v rámci slavení nebylo tolik, jak by se dalo čekat,“ pokračovala.

Domácí radost. Čeští hokejisté po 14 letech získali zlato, slavila celá země

Lidé podle ní alkohol, především ve fanzóně, samozřejmě pili, ale jako důvod péče záchranářů opilost prý nepřevažovala. „Samozřejmě jestli si někdo dal pivo a upadl, to neřešíme. Jde nám o to, jestli důvodem naší péče bylo to, že ten člověk byl opilý. A to byly jednotky případů,“ upřesnila Poštová s tím, že případy bezvědomí pod vlivem alkoholu pražští zdravotničtí záchranáři neřešili vůbec.

Kolapsy a úrazy většinou neměly s alkoholem nic společného, na vině bylo třeba vedro v hale, uklouznutí na schodech a podobně. Lidé se zkrátka podle Poštové s konzumací alkoholu a následných úrazů drželi spíše zpátky. I když je prý také možné, že si některá menší zranění ošetřili i sami.

Celé hokejové mistrovství světa bylo, co se týče všech příprav a koordinace, pro pražské zdravotnické záchranáře velmi náročné. Záchranáři při zápasech i oslavách byli totiž vyčleněni nad rámec běžného provozu. „Aby se vše zvládlo, měli jsme na květen i pozastavené dovolené. Počty zásahů jsou sice vysoké, ale nebylo to nic, co bychom v rámci takto obrovské akce neočekávali,“ dodala Poštová.

Pyrotechnik u batohu

Napilno měla v neděli a v pondělí i Policie České republiky. „Nedělní večer a noc byla v centru metropole z pohledu pražské policie náročná. Museli jsme řešit několik desítek přestupků a pět trestných činů. Jednalo se o různé výtržnosti spojené s lidmi, kteří byli pod vlivem alkoholu, poškozovali majetek a podobně,“ řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Na osobní svobodě policisté museli omezit celkem dvaatřicet lidí a dvaadvacetkrát použili donucovací prostředky.

Jsme namol, moc nám to nemyslí. Kdy skončí oslavy? Hokejisté zatím netuší

V pondělí pak na Staroměstském náměstí při oslavách policisté zajistili jednu osobu pro spáchání přestupku proti občanskému soužití, kdy muž pod vlivem alkoholu napadal verbálně ostatní návštěvníky akce.

„Dále kolem půl sedmé odpoledne zasahoval pyrotechnik u odloženého batohu, ke kterému se nikdo nehlásil. Výbušnina nebyla nenalezena,“ doplnil Rybanský. Městská policie měla na pondělních oslavách na Staroměstském náměstí více než 70 strážníků.

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...