Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Horké počasí zdražuje elektřinu. Ceny žene vzhůru spotřeba klimatizací i sucho

Česko

  6:00
PRAHA - Češi za elektřinu platí o­stokoruny ročně víc než v minulých letech. V květnu podle statistiků cena meziročně vzrostla o ­2,8 procenta. A obrat nepřinese ani červen.

Účet za elektřinu. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

V průměru o čtyři procenta si připlatí víc než polovina zákazníků největšího prodejce ČEZ. Podobně zvedají ceny i další včetně Pražské energetiky, E.ON zdražil už v lednu.

Na růstu cen se podílí i nebývale teplé počasí. Obchodníci se připravují na situace, kdy by jim kvůli vysokým spotřebám klimatizací nakoupená elektřina nestačila a­ raději dokupují za vysoké aktuální ceny.

Obvykle je elektřina v létě výrazně levnější než v zimě. To letos neplatí. „Teplé počasí přináší vyšší spotřebu elektřiny kvůli klimatizaci, sucho a teplo pak znamenají nižší produkci elektřiny z­ vody a momentálně také z větru,“ říká Jan Palaščák, šéf obchodníka s elektřinou Amper Market.

Samotná elektřina na německé i­ české burze míří vzhůru už třetí rok. Oproti jaru 2016 je její cena zhruba dvojnásobná a jen proti loňsku zdražila o více než třetinu. Do konečné ceny pro spotřebitele se promítají i poplatky za distribuci a připojení do sítě. I ty stoupají. Energetický regulační úřad u nich loni povolil růst o 2,5 procenta.

Někteří dodavatelé zatím kvůli konkurenčnímu tlaku vyčkávají a­ i ­ti, kdo zdražují, mohou nakonec nabídnout slevy odběratelům, kteří by se rozhodovali je opustit.

„Ceny táhne vzhůru především silná ekonomika a tím i poptávka,“ říká Jiří Gavor, šéf Asociace nezávislých dodavatelů energií. Vliv mají i dražší emisní povolenky a uhlí, které se kvůli čínské poptávce dostalo na pětiletá maxima.

Autor: