Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hra, kde Ježíš znásilňuje muslimku, byla přerušena. 25 aktivistů vtrhlo na jeviště, situaci řešila policie

Česko

  19:40aktualizováno  22:28
BRNO - Aktivistům se podařilo narušit začátek kontroverzní inscenace Naše násilí a vaše násilí v Divadle Husa na provázku v Brně. Krátce po zahájení představení vtrhlo na jeviště zhruba 25 členů hnutí Slušní lidé a utvořilo před herci řetěz ve snaze je z jeviště vytlačit a zabránit jim v dalším hraní. Když do divadla dorazil antikonfliktní tým policie, aktivisté jeviště opustili a představení bylo obnoveno.

30 členů hnutí Slušní lidé a utvořilo před herci řetěz . foto: Jana MachalickáLidové noviny

Zhruba 25 členů hnutí Slušní lidé vtrhlo na jeviště jen minuty po začátku představení. Před herci utvořilo řetěz ve snaze je z jeviště vytlačit a zabránit jim v dalším hraní. Aktivisté také dělali hluk a pískali na píšťalky. Naopak normální diváci začali hercům tleskat a skandovali: „Slušní lidé, domů!“.

Podle zpravodajky LN Jany Machalické bylo představení na místě zastaveno a situaci měla vyřešit policie. „Všechno to začalo nevinnou scénou, kdy se na jevišti herci svlékli do naha. Několik minut se nic nedělo. Následně přišel antikonfliktní policejní tým, který aktivisty vyvedl,“ popsala.

‚Neurážejte Krista Pána‘

V divadle zůstali v hledišti další, tentokrát křesťanští aktivisté. Při citované scéně znásilnění začali v hledišti hvízdat a skandovat: „Neurážejte Krista Pána!“ Bezpečnostní služba je pokojně odvedla ven. „Bylo to hrozné, ale musíme se naučit bojovat za naši víru a našeho Boha, protože pokud ho někdo takovým způsobem uráží a pokud někdo ukazuje že náš Bůh někoho znásilňuje, tak je to blasfemie nejvyššího řádu,“ uvedla za křesťanské aktivisty Iva Syptáková. Doplnila, že vyvedeno bylo dalších asi 15 lidí.

Herci během kontroverzní inscenace Naše násilí a vaše násilí v Divadle Husa na...
V kontroverzní inscenaci postava Ježíše znásilňuje muslimku.

Protesty proti hře se na Zelném trhu konají od brzkého odpoledne. Dorazili křesťanští aktivisté, kteří - slovy jednoho z řečníků - vyhlásili vládu Krista nad městem a mluvili o kulturním barbarství. Vpodvečer se tam shromáždilo celkem asi 200 lidí. Těsně před začátkem představení v 19:00 se přítomný předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek a méně než desítka jeho příznivců pokusila zabránit ve vstupu do divadla části návštěvníků představení. Policejnímu antikonfliktnímu týmu se nakonec podařilo je od vstupu dostat.

Inscenaci chorvatského režiséra Olivera Frljiče předem odsoudila katolická církev a někteří politici. Frljič patří k respektovaným evropským režisérům, jeho inscenace ale často vyvolávají širší veřejnou debatu o ožehavých otázkách, nebo přímo způsobují skandály. Kritické reakce části brněnské veřejnosti vyvolala zejména fotografie z představení, na které postava Ježíše znásilňuje muslimskou ženu.

Festival už ve čtvrtek nabídl Frljičovu varšavskou inscenaci Prokletí, která takové protesty nevyvolala. Do zamčeného sálu se pouze snažilo dostat asi 20 příznivců hnutí Slušní lidé.

Festival Divadelní svět dnes nabídl i další představení, třeba od hostů z Poznaně či Budapešti. Pozdě večer v Redutě zájemci zhlédnou festivalovou inscenaci Jiřího Bartovance Obrys, která je autorským komentářem k mezním událostem ovlivňujícím směřování společnosti. Tématem letošního ročníku Divadelního světa je svoboda a její křehkost. Skončí 30. května.

Autoři: ,