Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hradec radikálům sraz překazil

Česko

PRAHA / HRADEC KRÁLOVÉ Přívrženci extrémní pravice mají od včerejška možnost pocítit, že v Hradci Králové rozhodně nejsou vítanými hosty. Hned potom, co hradecký magistrát zjistil, že radikálové mají na svůj sraz tajně pronajaté tamní letní kino, sobotní pronájem areálu kina Širák zrušil.

Aby se extremisté nemohli pozastavovat nad tím, že jim magistrát v akci zabránil neprávem, použilo město drobnou „kličku“. „Nezrušili jsme pronájem přímo organizátorům. Pozemky letního kina jsou ve vlastnictví města a provozovatelem je Hradecká kulturní a vzdělávací společnost. Právě s tou jsme dnes po dohodě rozvázali vztah, tím pádem i sobotní pronájem areálu propadá,“ vysvětlil včera LN mluvčí Svoboda.

S tím ale extremisté nepočítali a žádný „plán B“ nemají. „Náš správní odbor nemá na 16. srpna oznámeno žádné veřejné shromáždění. Pokud by k němu na území města došlo, bude nezákonné a jeho účastníci budou vyzváni, aby se rozešli,“ sdělil včera odpoledne mluvčí královéhradeckého magistrátu Václav Svoboda s tím, že v případě neuposlechnutí výzvy město okamžitě požádá o zásah Policii ČR. Kdyby radikálové chtěli nějaké shromáždění ohlásit, museli by to udělat nejméně pět dní před datem plánované akce. A to už nestihnou.

Pravicoví aktivisté se ale podle organizátorů nenechají odradit. „Rozhodnutí magistrátu považuji za nezákonné a protiprávní, jeho snahou je zakázat opoziční politické straně svoji akci. Zcela určitě budeme v této souvislosti postupovat právní cestou a požadovat finanční odškodnění. Všichni, kteří jsou za toto skandální rozhodnutí odpovědní, musí nést následky,“ sdělil LN předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. „Co se týká zítřejšího vývoje situace, rozhodně do Hradce Králové přijedeme a uvidíme na místě, co se bude dít. Já osobně se třeba půjdu projít do centra města. Pokud mě bude chtít někdo doprovodit, bránit mu v tom nebudu,“ doplnil včera Vandas.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...