Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stovky extremistů pochodovaly Hradcem

Česko

  16:19
HRADECKRÁLOVÉ - Krajně pravicová Dělnická strana uspořádala nepovolené shromáždění v centru Hradce Králové. Téměř tři stovky sympatizantů se sešly na Ulrichově náměstí. Zástupci radnice řekli, že jsou připraveni shromáždění rozpustit, ale neudělali to.

neonacisté foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

Účastníci shromáždění ho po projevech trvajících zhruba hodinu rozpustili a začali se rozcházet na nádraží. Akce měla klidný průběh, nikdo ji nenarušil, policie při ní nezasáhla.

Původně měli extremisté zamířit na akci v letním kině, kde se měl uskutečnit politický mítink a koncert. Radnice jim ale v pátek vypověděla smlouvu o pronájmu.

Příznivci extrémní pravice v čele předsedou strany Tomášem Vandasem přesto do Hradce přijeli a v 15:00 zamířili ve čtyřstupech do centra města. "Jsme připraveni oznámit, že jde o nepovolenou akci, nicméně reflektujeme Policii ČR, která nám doporučila situaci nadále nevyhrocovat," řekl mluvčí radnice Václav Svoboda.

Policisté tvrdí, že by akce mohla být rozpuštěna jen tehdy, kdyby při ní byl jasně porušen zákon - účastníci by například vykřikovali rasistická hesla nebo vyvolávali potyčky. To se ale nestalo. Policie zatím jen legitimovala Vandase, s nímž město kvůli nepovolené akci zahájí správní řízení, v němž mu bude hrozit až pětitisícová pokuta.

Místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb stále tvrdí, že se pouze sešel s přáteli. "Jsme tady na procházce," řekl doslova. Akci podle mluvčí hradeckých policistů Anny Pešavové monitorovalo 150 policistů. 

"Pokud nedojde k narušení veřejného pořádku, tak není důvod nic násilně rozpouštět. Občané mají právo vyjádřit svůj názor, mají právo si vyslechnout třeba můj projev," řekl Vandas. Pokud magistrát vyhodnotí shromáždění na náměstí jako porušení veřejného pořádku, je Vandas připraven zaplatit pokutu.

Nejdříve hodní policisté, a pak zlí
Na místě byl i i šestičlenný antikonfliktní tým policie. "Naším úkolem je domluvit se s radikály mírnou cestou. Tvrdíme, že jsme ti hodní policisté. Pokud domluva s námi není možná, nastupují ti zlí, pořádková jednotka," řekla členka týmu Hana Ježková. 

Na akci v letním kině měla vystoupit česká kapela Attack a slovenská Before The War, obě jsou považovány za neonacistická uskupení. Organizace Antifa na webových stránkách uvedla, že na akci měl přijet také Ken McLellan z Anglie, zpěvák kultovní neonacistické kapely Brutal Attack.

Podle Antify se akce měla konat po vzoru Festivalu národů, kterou v Německu pořádá krajně pravicová NPD. Vystoupit měli zástupci Dělnické strany, saské NPD, Autonomní nacionalisté, Jednota ženského odporu, Svobodný odpor Drážďany, západoněmecký svobodný odpor a Slovenská Pospolitosť.

Dělnická strana vznikla v lednu 2003. Podle některých médií má nyní přibližně 300 členů a v poslední době se objevují informace o jejím propojení s některými neonacistickými organizacemi. DS ve svém programu například navrhuje zrušení všech podpor pro přistěhovalce a zákaz homosexuálních sňatků. Chce také zavést určování národnosti obyvatel a jejího potvrzení do rodného listu a občanského průkazu.

Autoři: ,

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...