Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Místo srazu extremistů: letní kino

Česko

  18:48
PRAHA - Dosud utajované místo konání sobotní akce s názvem Den svobody, které se mají zúčastnit stovky příznivců krajní pravice, je prozrazeno. LN se podařilo zjistit, že sraz, na kterém má mimo jiné vystoupit řada kapel, považovaných díky svým textům za neonacistické, se uskuteční v prostoru královéhradeckého letního kina Širák.

Vyšlo totiž najevo, že kino už má dlouho tajně pronajaté organizátor akce – Dělnická strana. Jak je to možné?

„Dnes jsme zjistili, že na tuto sobotu je opravdu v kině plánovaná  nějaká akce. Měl by to být prý rockový minikoncert. Vše to zařizoval a pronajímal nějaký pan Jiří Bárta,“ řekl včera mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda. Provozovatel kina ale až doposud nevěděl, k čemu svůj prostor „zaprodal“. Netušil totiž, že Jiří Bárta je známý aktivista Národního odporu a od 27. července letošního roku, jako předseda Místní organizace Dělnické strany ve Vlašimi, také dokonce jeden z organizátorů. Není tedy pochyb, kde se radikálové o víkendu sejdou.

S tím, že se touto „fintou“ extremisté dostanou přímo do centra města, nikdo nepočítal. „Policie se na to samozřejmě hned začne intenzivně připravovat. Nestojíme o žádný konflikt,“ dodal Svoboda. Podle něj je také velmi nepříjemné, že aktivisté půjdou průvodem přes město.

Pravicoví extremisté tak „převezli“ všechny, kteří čekali, že tzv. Den svobody se bude konat někde na poli za branami města. S tím původně počítalo i vedení města.

Sraz mají kolem půl jedné na vlakovém nádraží, ze kterého je to k letnímu kinu skoro tři kilometry. Pokud extremisté půjdou nejkratší cestou, vyrazí z nádraží přes Blažíčkovo náměstí, Hořickou ulicí, třídou Karla IV. a potom přes řeku Labe do Divišovy ulice. Pak mají dvě možnosti. Buď obejít historické centrum ulicí Československé armády, nebo si to ke kinu namířit přímo přes hlavní královéhradecké náměstí. Odtud už je kino vzdáleno jen pár metrů. Letní kino Širák má kapacitu 600 až 1000 lidí.

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...