Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Radikálové se sejdou v Hradci

Česko

Extremisté mají sraz v sobotu na vlakovém nádraží * Mají jich dorazit stovky

PRAHA Východočeská policie bude mít tuto sobotu pohotovost. Příznivci krajní pravice si totiž za místo svého dlouho ohlašovaného srazu s názvem Den svobody, který se měl původně konat na Pardubicku, vybrali nakonec Hradec Králové. Sejít se mají na tamním vlakovém nádraží, kde jim bude sděleno skutečné místo konání akce.

To pořadatelé Dne svobody stále tají. „O tom samozřejmě přemýšlíme, ale problém je, že to může být prakticky kdekoliv,“ řekl včera LN tiskový mluvčí magistrátu města Václav Svoboda. „Hradec je obklopen lesy a polnostmi. Pokud to chtějí udělat na soukromém pozemku, je mnoho možností, kde by se to mohlo uskutečnit,“ dodal.

Podle něj se na sraz radikálů už intenzivně připravuje městská i státní policie. „Naše nádraží není nikde na periferii. Okolo jsou obytné domy, hotel a do centra je to poměrně blízko,“ dodal Svoboda. Pořadatelem srazu je Dělnická strana, která bývá označována jako pokračovatelka Sládkových republikánů. Tito aktivisté mají „na svědomí“ například i velké prvomájové demonstrace.

Původní odhady počítaly až s šesti tisíci účastníky sobotní akce. To ale vedení Dělnické strany popírá. Její předseda Tomáš Vandas počítá zhruba se čtyřmi sty účastníky.

Organizátoři vyzývají účastníky setkání, aby nedávali policii záminku „ke zbytečné perzekuci a šikaně“ a dbali všech pokynů pořadatelů. Jejich sraz přesto vadí protiextremistickým aktivistům. „Problém je úplně jinde: jestli se mohou neonacisté legálně scházet, nebo ne,“ řekl Ondřej Cakl z Hnutí tolerance.

Autor: