Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hygienici nedoporučují koupání v Podolsku na Orlíku a ve Staňkovském rybníku

Česko

  16:28
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeští hygienici nedoporučují koupání u veřejného tábořiště Podolsko u Orlické přehrady, kde se zhoršila kvalita vody. Minulý týden odebrali vzorky vody šesti veřejných koupališť, společně s Podolskem dopadl nejhůře Staňkovský rybník u Staňkova na Třeboňsku. Ani zde by se lidé podle hygieniků neměli koupat. V pondělí to uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Přehrada Orlík. foto: Shutterstock

Podle ní voda v těchto dvou koupalištích představuje zdravotní riziko. „Koupání a vodní sporty tu nelze doporučit především dětem, těhotným ženám, alergikům a osobám s oslabeným imunitním systémem. Po koupání zde doporučujeme převléci si plavky a osprchovat se čistou vodou,“ uvedla Kotrbová.

Velmi dobrá kvalita vody byla potvrzena u pláže v Horní Plané, která dostala kvůli snížené průhlednosti od hygieniků dvojku. Zhoršenou jakost vody, hodnocenou stupněm tři, ukázaly výsledky rozborů vody u Lipna nad Vltavou a Černé v Pošumaví, trojku dostal i rybník Hejtman na Jindřichohradecku.

„U všech sledovaných vzorků vody se známkou 3 a 4, bylo zjištěno překročení příslušných limitních hodnot ukazatelů sinice, vodní květ a chlorofyl, snížená je také průhlednost vody,“ uvedla Kotrbová.

Vzorky hygienici naopak neodebírali u Radavy na Orlické přehradě, kde byla po posledním šetření jakost vody hodnocena nejlepším stupněm 1.

Hygienici upozorňují, že mezi jednotlivými odběry vzorků vody na sledovaných lokalitách a jejich vyhodnocením může docházet ke změnám jakosti vody.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat