Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Hygienici nedoporučují koupání v Podolsku na Orlíku a ve Staňkovském rybníku

Česko

  16:28
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeští hygienici nedoporučují koupání u veřejného tábořiště Podolsko u Orlické přehrady, kde se zhoršila kvalita vody. Minulý týden odebrali vzorky vody šesti veřejných koupališť, společně s Podolskem dopadl nejhůře Staňkovský rybník u Staňkova na Třeboňsku. Ani zde by se lidé podle hygieniků neměli koupat. V pondělí to uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Přehrada Orlík. foto: Shutterstock

Podle ní voda v těchto dvou koupalištích představuje zdravotní riziko. „Koupání a vodní sporty tu nelze doporučit především dětem, těhotným ženám, alergikům a osobám s oslabeným imunitním systémem. Po koupání zde doporučujeme převléci si plavky a osprchovat se čistou vodou,“ uvedla Kotrbová.

Na Orlíku a na Slapech bude 16 vymezených ploch pro koupání. Kvůli ochraně plavců

Velmi dobrá kvalita vody byla potvrzena u pláže v Horní Plané, která dostala kvůli snížené průhlednosti od hygieniků dvojku. Zhoršenou jakost vody, hodnocenou stupněm tři, ukázaly výsledky rozborů vody u Lipna nad Vltavou a Černé v Pošumaví, trojku dostal i rybník Hejtman na Jindřichohradecku.

„U všech sledovaných vzorků vody se známkou 3 a 4, bylo zjištěno překročení příslušných limitních hodnot ukazatelů sinice, vodní květ a chlorofyl, snížená je také průhlednost vody,“ uvedla Kotrbová.

Vzorky hygienici naopak neodebírali u Radavy na Orlické přehradě, kde byla po posledním šetření jakost vody hodnocena nejlepším stupněm 1.

Hygienici upozorňují, že mezi jednotlivými odběry vzorků vody na sledovaných lokalitách a jejich vyhodnocením může docházet ke změnám jakosti vody.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!