Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Independent nominoval Topola

Česko

LONDÝN Spisovatel a redaktor Lidových novin Jáchym Topol byl navržen za anglický překlad své knihy Kloktat dehet na cenu britského listu The Independent pro zahraniční autory. Spolu s ním bylo nominováno dalších čtrnáct světových spisovatelů. Cena The Independent se uděluje každý rok nejlepší knize současného zahraničního autora, která vyšla v Británii v anglickém překladu v uplynulém roce. Oceňuje stejnou měrou autora i překladatele. Nese s sebou prémii deset tisíc liber (280 000 korun). Topolovu knihu přeložil David Short a vydalo ji nakladatelství Portobello Books.

Pro Topola to je první vydání některého jeho díla v Británii. Známý britský autor Tibor Fischer napsal loni o románu převážně příznivou recenzi, v níž tvrdil, že „nová generace českých romanopisců se vynořuje ze stínu Milana Kundery a vstupuje do anglosaského světa“.

Mezi autory navržených knih jsou renomovaní spisovatelé, kteří cenu získali už v minulosti - turecký autor a nositel Nobelovy ceny Orhan Pamuk nebo Nor Per Pettersen. Cenu by letos mohl získat také Izraelec David Grossman, Němka Juli Zehová, Polák Michal Witkowski, Švéd Per Wästberg nebo Francouzka Véronique Olmiová.

Cena se uděluje od roku 1990, jejím prvním nositelem byl Orhan Pamuk. V roce 1991 ji dostal Milan Kundera za román Nesmrtelnost, který z češtiny přeložil Peter Kussi. Loni byla oceněna kniha Brodeck’s Report (Brodeckova zpráva) od Francouze Philippea Claudela, kterou přeložil Američan John Cullen.

„Letos navržení autoři jsou fantastickou ukázkou širokého rozsahu a kvality prózy, která v překladu v Británii vychází. Tento seznam autorů je svátkem pro čtenáře a porotci budou mít náročný úkol vybrat vítěze,“ uvedla ředitelka literárního oddělení Anglické rady pro umění Antonia Byattová.

Rada, která podporuje kulturu v Anglii, je jedním z organizátorů ceny.

Finalisté ceny budou oznámeni 11. dubna, celkový vítěz bude vyhlášen 26. května. Vítězná dvojice autora a překladatele si mezi sebe rozdělí deset tisíc liber a dostane také šampaňské Taittinger, které cenu sponzoruje.

Autor: