Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ištvan povede svůj boj s mečem v ruce až do konce, říká advokát

Petr Nečas s novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas s novináři. | foto: Dan Materna, MAFRA

PRAHA Skandální rozhodnutí či logický krok vrchního státního zastupitelství. Tak hodnotí zahájení trestního stíhání vůči bývalému premiérovi Petru Nečasovi odborníci na ústavní a trestní právo. Shodují se v jednom: rozhodnutí stíhat Nečase za "trafiky" poslanců je překvapivé.

Jaroslav Ortman, advokát v oblasti trestního práva

Jak hodnotíte postup žalobců při zahájení trestního stíhání vůči Petru Nečasovi?
Je to naprosto neuvěřitelné. Pan Ištvan pokračuje v prezentování svých právních názorů a nyní se rozhodl, že s mečem v ruce dovede svůj boj až do konce. Jsem přesvědčený, že za tohle obvinění nikdy nemůže být Petr Nečas odsouzen. 

Olomoučtí žalobci si to zjevně nemyslí...
Vzdá-li se poslanec svého mandátu příslibem, že se stane členem dozorčí rady (podle mého soudu funkce nevýznamné), tak tomu já neříkám žádné uplácení. To je standardní politická praktika, která nemůže být postižitelná trestním zákoníkem. To by pak museli být obviněni i další politici.

ČTĚTE TAKÉ:

Žalobci však poukazují na to, že vyšetřování tohoto případu je otázkou zásadního celospolečenského významu, jak to uvedli na svých webových stránkách. Mají šanci to obhájit u soudu?
Žádný celospolečenský význam nevidím. Pan Ištvan dalece překročil hranici své působnosti, když tvrdí, že si bude ověřovat různé právní názory. On si nemá co ověřovat právní názory, ale naopak má stíhat trestné jednání, což se v tomto případě nestalo. Ištvanovo konání považuji za zesměšnění celé kauzy. 

Myslíte si, že po loňském rozhodnutí Nejvyššího soudu mělo být stíhání ukončeno?
Ano, trvám na tom, co jsem říkal bezprostředně po zproštění oněch poslanců. Z vyjádření pana Ištvana jsem se nic nedozvěděl. Je to takové "mlha přede mnou, mlha za mnou". Pořád prohlašuje, že se k vyšetřování nemůže blíže vyjádřit. 

Jiří Jelínek, vedoucí Katedry trestního práva Univerzity Karlovy

Jak hodnotíte postup žalobců při zahájení trestního stíhání vůči Petru Nečasovi?
Pro mě bylo na informaci o trestním stíhání vůči expremiérovi Nečasovi docela překvapivé, že s tím státní zástupci přišli až nyní. Dá se to vysvětlit tím, že se chtěli vyvarovat podobných procesních chyb, kterých se dopustili loni v létě. 

Co přesně máte na mysli procesními chybami?
Při stíhání tří poslanců ODS žalobci nezohlednili, že jednání zákonodárců probíhalo na půdě Poslanecké sněmovny, a tudíž jak později rozhodl Nejvyšší soud, byli chráněni poslaneckou imunitou.

VÍCE ZDE:

Žalobci však poukazují na to, že vyšetřování tohoto případu je otázkou zásadního celospolečenského významu, jak to uvedli na svých webových stránkách. Mají šanci to obhájit u soudu?
Mohu říct, že u takového případu to vždy bude otázka celospolečenského významu, jelikož se to týká procesního trestního stíhání jedince, který byl významným politickým představitelem. Nicméně žalobci použili tento termín z toho důvodu, aby se případ stal mediálně zajímavým. 

Domníváte se, že stíhání nějak souvisí s trestním oznámením, jež podal Petr Nečas na ředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu?
Podle práva by tam taková spojitost být neměla. Nicméně připouštím, že jistá souvislost nemůže být vyloučena. Je přirozené, že se pan Nečas bude hájit všemi dostupnými prostředky, což bude často spojeno s jeho emočními projevy. Má však zkušeného advokáta, pana doktora Lžičaře, který se ho jistě poučil o jeho právech.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...