Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Jak budou letos učitelé hodnotit žáky? Většina známek z distanční výuky není příliš vypovídající


Jaké bude „vízo“? I letos si pro vysvědčení půjdou statisíce žáků, jen známky na něm kvůli online výuce možná nebudou vždy věrně odrážet to, co skutečně umějí. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium
Až na pár posledních týdnů se velká část dětí v tomto pololetí učila od Vánoc z domova. Učitelé tak nyní znovu řeší, co jim napsat na vysvědčení. Mají své žáky hodnotit za to, jestli zvládnou napsat bez chyby diktát na vyjmenovaná slova, nebo za snahu a vytrvalost, i když v diktátu se chyba sem tam objeví? Jak si udělat pravdivý obrázek o tom, co všechno zvládly, a jak zařídit, aby klasifikace byla spravedlivá?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

„Já se s tím vypořádávám každý rok. Snažím se hodně zdůrazňovat, že známka studenta nedefinuje, že se odvíjí od toho, jaké úsilí v předcházejících měsících vložil do učení, a že to není nic konečného,“ líčí své každoroční zápolení se známkami Alexis Katakalidis, který učí na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Zdá se, že známkování obecně není příliš objektivní způsob hodnocení, spíš vypovídá o tom, jak žák nebo student splnil očekávání konkrétního učitele. „Nikde není napsáno, jak by taková jednička měla vypadat, není stanovená žádná jasně daná úroveň, kterou každý rozezná,“ říká Alexis.

Letos se učitelé s velkou částí svých žáků vídali prakticky jen přes monitory počítačů a udělat si jasnou představu o tom, jak daleko se v učení dostali, je pro ně těžší. Natož je ohodnotit odpovídající známkou. I proto ministerstvo školství už na konci minulého roku školám doporučovalo, aby místo známkami hodnotily své žáky raději slovně a aby do klasifikace zahrnuly i takové dovednosti, jako je motivace k učení, schopnost spolupracovat s ostatními nebo zorganizovat si školní práci tak, aby byly na dálku zadané úkoly odevzdány včas. Ovšem škol, které se podle tohoto doporučení rozhodly řídit a známky na vysvědčení skutečně vyměnily za věty, na konci zimního pololetí moc nebylo. A nic nenasvědčuje tomu, že by to na konci toho letního mělo být jinak.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!