Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

,Neznal jsem ho a nelíbí se mi.’ Babiš nevěděl o názvu Czechia, i když ho podpořila vláda, v níž seděl

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Před téměř čtyřmi lety byla do oficiálních seznamů OSN připsána Česká republika nově i pod zkráceným mezinárodním názvem Czechia (Česko). Návrh, se kterým přišla tehdejší vláda, vzbudil u české veřejnosti rozporuplné reakce. Premiér Andrej Babiš o jeho schválení do loňského března podle svých slov neměl ani tušení. „Czechii“ přitom na jaře 2016 podpořila vláda, ve které Babiš působil jako ministr financí.

Během loňského rozhovoru s Andrejem Babišem někdo zmínil, že se naší zemi říká Czechia. Premiéra takové zjištění zaskočilo. „To jsem netušil a nelíbí se mi to,“ překvapeně reagoval. „Vy jste to změnili? Nebo vy?“ zmateně se dotazoval svých asistentů během interview loni v březnu.  Teprve tento čtvrtek informoval o Babišově neznalosti americký The Wall Street Journal.

„Lidi si potom budou plést Česko s Čečenskem, nevím. Nelíbí se mi to. Jsme Česká republika, jsme Češi. Nevím, kdo vůbec přišel s tak hloupým nápadem. Šílené,“ vysvětlil svůj postoj. Pravdou ovšem je, že s tímto návrhem přišel prezident republiky Miloš Zeman krátce po svém vstupu do úřadu. Podle něj je název Czechia příjemnější a zvučnější.

Czechia zasáhne turismus

Hlava státu a vláda jsou ohledně jména země v rozporu. Zeman se pro srovnání ohlíží na západ Evropy - stejně jako Francouzi jsou z Francie a ne z Francouzské republiky, Češi pochází z Česka. Premiér Babiš ale se zkráceným názvem silně nesouhlasí. Obává se, že název Czechia zasáhne tuzemský turismus, protože je matoucí a připomíná Čečensko. 

„Máme svobodu a demokracii, to je celé,“ okomentoval rozpor prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Premiér Babiš údajně dodnes název Czechia odmítá používat. „Divil jsem se, že ho někdo používá. Mluvím zásadně o Czech Republic. Nevím, kdy se to schvalovalo a nevím proč. Nemůžu si všechno pamatovat,” uvedl premiér pro server novinky.cz.

Jak se ke změně staví svět?

Organice spojených národů (OSN) oficiálně uvádí zkrácený název Czechia. Stejně naši zem najdete i na Googlu – ke změně došlo na základě oficiální žádosti od české vlády. Nicméně třeba správci informačního serveru Wikipedie si stále naším jménem nejsou jisti a jeho podobu nerozhodně mění.

Například česká ambasáda v Austrálii na to jde diplomaticky a na svém webu používá oba názvy. Na svých stránkách oslavovali nový rok 2020 jako „Rok Česka v Austrálii.“ K heslu ještě vyjadřují naději, že následující rok přinese radost přátelům České republiky v Austrálii.

Některé země Zemanovo přání, aby se o naší zemi mluvilo ve zkrácené formě prostě ignorují. Například americké ministerstvo zahraničí ve všech veřejných projevech mluví o České republice. „Název Czechia používáme velmi zřídka, osobně si nepamatuji, kdy jsem ho použil naposledy,“ říká velvyslanec Stephen King.

České republiky se drží i v Británii. Podle britského velvyslance Nicka Archera je zbytečné o novém názvu vůbec diskutovat.

Celkové výsledky vyhledávání na Googlu ukázaly, že lidé v minulém roce hledali „Czech Republic“ desetkrát častěji než „Czechia.“

Oficiální název zůstává Česká republika

Některé organizace jako například Evropská unie (EU) se dlouho zdráhaly a název změnily až poté, když jim v roce 2018 od Miloše Zemana dorazila opětovná žádost. Na jejím základě EU rozhodla, že se kratší Czechia bude používat pro zeměpisné a ekonomické odkazy. Pro zákonné záležitosti ale zůstane delší verze.

„Oficiální název země se nezměnil. Stále je to Česká republika,“ dodal mluvčí EU.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!