Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

,Neznal jsem ho a nelíbí se mi.’ Babiš nevěděl o názvu Czechia, i když ho podpořila vláda, v níž seděl

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA - Před téměř čtyřmi lety byla do oficiálních seznamů OSN připsána Česká republika nově i pod zkráceným mezinárodním názvem Czechia (Česko). Návrh, se kterým přišla tehdejší vláda, vzbudil u české veřejnosti rozporuplné reakce. Premiér Andrej Babiš o jeho schválení do loňského března podle svých slov neměl ani tušení. „Czechii“ přitom na jaře 2016 podpořila vláda, ve které Babiš působil jako ministr financí.
  16:30

Během loňského rozhovoru s Andrejem Babišem někdo zmínil, že se naší zemi říká Czechia. Premiéra takové zjištění zaskočilo. „To jsem netušil a nelíbí se mi to,“ překvapeně reagoval. „Vy jste to změnili? Nebo vy?“ zmateně se dotazoval svých asistentů během interview loni v březnu.  Teprve tento čtvrtek informoval o Babišově neznalosti americký The Wall Street Journal.

„Lidi si potom budou plést Česko s Čečenskem, nevím. Nelíbí se mi to. Jsme Česká republika, jsme Češi. Nevím, kdo vůbec přišel s tak hloupým nápadem. Šílené,“ vysvětlil svůj postoj. Pravdou ovšem je, že s tímto návrhem přišel prezident republiky Miloš Zeman krátce po svém vstupu do úřadu. Podle něj je název Czechia příjemnější a zvučnější.

Czechia zasáhne turismus

Hlava státu a vláda jsou ohledně jména země v rozporu. Zeman se pro srovnání ohlíží na západ Evropy - stejně jako Francouzi jsou z Francie a ne z Francouzské republiky, Češi pochází z Česka. Premiér Babiš ale se zkráceným názvem silně nesouhlasí. Obává se, že název Czechia zasáhne tuzemský turismus, protože je matoucí a připomíná Čečensko. 

„Máme svobodu a demokracii, to je celé,“ okomentoval rozpor prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Premiér Babiš údajně dodnes název Czechia odmítá používat. „Divil jsem se, že ho někdo používá. Mluvím zásadně o Czech Republic. Nevím, kdy se to schvalovalo a nevím proč. Nemůžu si všechno pamatovat,” uvedl premiér pro server novinky.cz.

Jak se ke změně staví svět?

Organice spojených národů (OSN) oficiálně uvádí zkrácený název Czechia. Stejně naši zem najdete i na Googlu – ke změně došlo na základě oficiální žádosti od české vlády. Nicméně třeba správci informačního serveru Wikipedie si stále naším jménem nejsou jisti a jeho podobu nerozhodně mění.

Například česká ambasáda v Austrálii na to jde diplomaticky a na svém webu používá oba názvy. Na svých stránkách oslavovali nový rok 2020 jako „Rok Česka v Austrálii.“ K heslu ještě vyjadřují naději, že následující rok přinese radost přátelům České republiky v Austrálii.

Některé země Zemanovo přání, aby se o naší zemi mluvilo ve zkrácené formě prostě ignorují. Například americké ministerstvo zahraničí ve všech veřejných projevech mluví o České republice. „Název Czechia používáme velmi zřídka, osobně si nepamatuji, kdy jsem ho použil naposledy,“ říká velvyslanec Stephen King.

České republiky se drží i v Británii. Podle britského velvyslance Nicka Archera je zbytečné o novém názvu vůbec diskutovat.

Celkové výsledky vyhledávání na Googlu ukázaly, že lidé v minulém roce hledali „Czech Republic“ desetkrát častěji než „Czechia.“

Oficiální název zůstává Česká republika

Některé organizace jako například Evropská unie (EU) se dlouho zdráhaly a název změnily až poté, když jim v roce 2018 od Miloše Zemana dorazila opětovná žádost. Na jejím základě EU rozhodla, že se kratší Czechia bude používat pro zeměpisné a ekonomické odkazy. Pro zákonné záležitosti ale zůstane delší verze.

„Oficiální název země se nezměnil. Stále je to Česká republika,“ dodal mluvčí EU.