Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak spojit vědu a zábavu? V USA to vědí

Česko

OČIMA SURFAŘE

Minulý týden vyjádřila asi stovka signatářů výzvy „Všem, jejichž hlas je slyšet“ svůj postoj k některým jevům, jež u nás podle jejich slov provázejí „euroamerický“ vývoj k otevřené společnosti. Poukazují na ztrátu tradičních hodnot, orientaci na spotřebu a rychlý úspěch, ale především na pokles vzdělanosti a všeobecného rozhledu u mladých lidí.

V textu však nenajdete ani zmínku o pozitivních dopadech polistopadového vývoje. Žánrově tak výzva asi nejvíc odpovídá způsobu, jakým vesnický farář strašil prosté věřící novotami někdy na konci 19. století. S dokumentem proto nemá cenu ztrácet čas. Podívejme se raději, co pro výchovu a vzdělanost mladých lidí a jejich motivovanost dělají světově proslulé osobnosti vědy, podnikání, umění, politiky a sportu.

Laureát Nobelovky on-line Tito pozoruhodní lidé se scházejí každoročně v kalifornském Monterey na konferenci pojmenované TED (tj. Technology, Entertainment, Design), aby si vyměnili nápady, objasnili poslední vývoj ve svém oboru, seznámili ostatní se svou cestou k úspěchu anebo (v případě umělců) předvedli, co umějí. Videozáznamy jejich vystoupení jsou dostupné na adrese www.ted.com a opravdu stojí za vidění. Už kvůli vtipu, s jakým jsou prezentovány.

Zážitkem je přednáška vynálezce inzulinové pumpy Deana Kamena, pronášená z vozítka Segway, s nímž předvádí nejrůznější kousky. Je o tom, proč budou v přelidněných městech budoucnosti právě taková vozítka nutností.

Koho zajímá skleníkový efekt, může si v těsném sledu prohlédnout profesionálně připravený apel nečekaně zábavného Ala Gorea i střízlivou argumentaci kodaňského vědce Bjorna Lomborga. Ten dokazuje, že peníze vynaložené na boj s globálním oteplováním by přinesly mnohem větší užitek při řešení jiných naléhavých problémů lidstva.

Ben Saunders (ročník 1977) o sobě říká, že se specializuje na tahání těžkých nákladů v chladu. Vypráví o své sólové cestě na severní pól, který tímto způsobem dobyl jako nejmladší člověk v historii. Jeho přednáška končí pohledem na zarámované slovní hodnocení ze základní školy, které má nad svým stolem: „Ben nemá dost silnou touhu dosáhnout něčeho hodnotného.“

Odoláte možnosti sledovat Sergeye Brina a Larryho Page při vysvětlování, jak funguje společnost Google, kterou založili? Na čem vydělává, jak se rozvíjí a do jakých inovací investuje své obrovské zisky?

Leckdo si ale s účastníky konference rád vychutná i vyprávění těch, kteří už jsou nejspíš u konce své profesionální dráhy.

Pokračování na straně II

Dokončení ze strany I

K nim patří třeba nositel Nobelovy ceny James Watson, který spolu s Francisem Crickem navrhl model dvojšroubovice pro strukturu makromolekuly DNA. V roce 2005, když mu bylo 77 let, velmi poutavě vyprávěl na TED o svém životě, o historii objevu a o tom, jakou výzvu jeho intelektu dnes představují genetické příčiny některých závažných onemocnění. Organizátoři konference věnují výběru přednášek velkou pozornost - doporučovat jednotlivce je proto problematické, neboť skvělí jsou všichni. Mnohé účastníky TED si také zvou jako dobře placené řečníky i další uzavřené společnosti, firmy a kluby. Kvůli inspiraci. Každý z přednášejících přitom chápe, že většina posluchačů o jeho oboru moc neví, a že je tedy musí zaujmout.

Není zkrátka pochyb, že si všichni pečlivě rozmysleli, k čemu se vyjádří, proč a jak. Zato u nás...Ach jo!

O autorovi| Oldřich Botlík, vzdělávací expert

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...