Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak to bude s Koněvem? Socha maršála stále nemá tabulky o jeho minulosti, měly být v červnu

Česko

  6:00
PRAHA - Do konce června měl být památník sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6 osazen informačními tabulkami, které přiblíží úplnou minulost tohoto vojevůdce. Dosud se tak nestalo. Podle místostarosty Jana Laciny (STAN) mohou za oddálení kroku, s nímž dlouhodobě nesouhlasí ruské velvyslanectví, připomínky na radnici a nezájem ze strany potenciálních výrobců.

Socha maršála Koněva v pražských Dejvicích. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Umístění informačních desek v českém, anglickém a ruském jazyce, která vysvětlí působení Koněva na konci druhé světové války, při povstání v Maďarsku v roce 1956 a při okupaci Československa v roce 1968, schválili zastupitelé šestého pražského obvodu loni v listopadu. Ani několik dní po uplynutí nejzazšího stanoveného termínu ale socha, která stojí na náměstí Interbrigády, tabulkami osazena není.

‚Srpnový okupant‘ Koněv? Ruská ambasáda roli maršála popírá, historici s ní nesouhlasí

Lidé na sociálních sítích okamžitě začali spekulovat, zdali za zpožděním nestojí ruské velvyslanectví v Praze, které s umístěním dodatečného textu na maršálův pomník dlouhodobě nesouhlasí. Podle místostarosty Prahy 6, jenž mimo jiné zodpovídá za kulturu, tomu tak ale není.

Ke zdržení podle jeho slov došlo ze dvou důvodů. „Jednak jsme vypsali výběrové řízení na dodavatele, do jehož prvního kola se nikdo nepřihlásil,“ přiblížil serveru Lidovky.cz první z nich. „Odlít tři bronzové odlitky, z nichž ten hlavní má na délku více než dva metry, je náročná práce. Ne každý se do toho hrne,“ dodal Lacina vzápětí.

Pomník maršála Koněva v pražských Dejvicích.
Růžovou barvou posprejovaná socha Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí...

Dalším z důvodů, proč se tabulky nepodařilo zavčasu vyhotovit, je podle něj připomínka radního Romana Mejstříka (ANO), který na jaře vnesl dotaz, jestli by nebylo možné desky odlít z levnějšího materiálu.

„Dlouho jsme to prověřovali a nabrali jsme zhruba měsíc dlouhou ztrátu,“ uvedl Lacina s tím, že momentálně jsou desky již ve výrobě. Umístit by je měla radnice na památník nově počátkem srpna.

Zeman: Koněv má mou úctu

Ivan Stěpanovič Koněv byl sovětský vojevůdce, jenž je označován za osvoboditele Prahy. Zároveň jej ale doprovází stín muže, který se v poválečné minulosti podílel na krvavém potlačení Maďarského povstání v roce 1956 a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi.

Vedení Prahy 6 dlouho zvažovalo, jak se sochou, jenž na náměstí Interbrigády vznikla v roce 1980, naložit. Někteří zastupitelé chtěli sochu zcela odstranit. V srpnu 2015 radní rozhodli o tom, že památník zůstane, bude ale doplněn o informační tabulku připomínající i kontroverze z maršálova života. Zastupitelé tento krok schválili loni v listopadu. Ruské straně ale podle některých zdrojů vadí i toto řešení.

Podle českého prezidenta má Koněvova socha v tuzemské metropoli své místo. „Maršál Koněv má mou úctu. Jsem zcela přesvědčen, že jeho památník musí být v Praze, tak jako množství dalších památníků těm, kteří bojovali za osvobození našeho národa, včetně osvobození Prahy,“ uvedl loni v listopadu Miloš Zeman v rozhovoru pro ruskou státní agenturu TASS.

Ruské velvyslanectví v Praze koncem května v prohlášení popřelo účast Koněva na přípravě invaze do Československa v roce 1968, jak má stát na plánované tabulce. Ambasáda uvedla, že vzhledem k pokročilému věku (tou dobou mu bylo 70 let) už Koněv ve vedení armády nebyl. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se ovšem za text postavil. Historickou přesnost si dle něj nechala radnice ověřit například Vojenským historickým ústavem.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...